avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare copil concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare copil concubinaj

sunt tatal copilului,copilul este pe numele meu dar cu domicilul pe adresa mamei la care si sta,noi suntem despartiti si vreau sa stiu daca pot sa i-au baiatul la mine in incredintarea mea.ea mai are un baiat din prima casatorie.


Cel mai recent răspuns: Ramona GHIUGAN , Avocat 10:52, 8 Octombrie 2009
Se poate solicita incredintarea copilului catre dumneavoastra insa trebuie sa puteti dovedi ca aveti conditii bune pentru cresterea si educarea minorului, respectiv in cazul tatilor, conditii superioare fata de mama, precum si faptul ca mama nu se poate ocupa suficient de bine de minor si astfel cresterea si educarea acestuia ar fi in pericol.

In acest sens, se formuleaza o actiune in instanta pentru reincredintarea minorului tatalui.
BUNA ZIUA
actiunea pe care trebuie sa o formulati poarta numele de incredintare minor si trebuie sa dovediti prin acte martorii ca aveti posibilitati mteriale si financiar sa il intretineti pe minor superioarei mamei ,
bafta
av d homeag
multumesc mult ptr sfat si va doresc o zii buna sau cea mai ramas din ea
buna ziua
va trebuie dovezi solide ca sa luati , spre crestere si educatie , un copil care a fost incredintat mamei.
doar pentru faptul ca mama este insarcinata si ea oricum va mai avea un copil :( ... astea nu sunt probe solide care sa convinga instanta
mama trebuie sa fie si imorala, sa nu se ocupe de copil, sa nu'l ingrijeasca etc...
doar pentru faptul ca dv aveti mai multi bani... orice mama,daca este cu adevarat mama, din putinul pe care il are ,ii poate da foarte mult pruncului sau. e sacrificiul oricarei mame pentru copilul sau
deci,stimate domn, aveti grija sa aveti probe solide si martori care sa probeze cele afirmate de dv, pentru ca ar fi pacat sa investiti bani ,dar mai ales nervi tocati si stres pentru un proces care din start sa fie pierdut
asadar, multa bafta si o zi buna
am uitat sa va spun ca se va face si o ancheta sociala la domiciliul mamei, pentru a intari cele afirmate de dv

Alte discuții în legătură

Daca divortez copilul la cine ramane? bgirl_rodi bgirl_rodi buna ziua, eu am un baiat de 3 ani jumatate si de un an de zile nu pot divorta de sotul meu pentru ca imi este frica ca imi va lua baiatul el lucreaza in ... (vezi toată discuția)
Custodia copilului pitulanu pitulanu Buna seara am si eu o problema in primul rind nu am fost casatoriti legitim ea a luat copilul si a plecat cu el fara stirea mea si ea mai are o problema cu ... (vezi toată discuția)
Divort si custodie lazarcalin lazarcalin Am si eu o intrebare va rog sa imi raspundeti la ea : In cazul in care mama isi abandoneaza copilul legea cui da copilul? Tatal avand grija in ... (vezi toată discuția)