Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort si Custodie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort si Custodie

Am si eu o intrebare va rog sa imi raspundeti la ea : In cazul in care mama isi abandoneaza copilul legea cui da copilul?
Tatal avand grija in prezent de copil ?
depinde de motivele abandonului. insa e un motiv temeinic pt ca instanta sa acorde tutela minorului catre tata.
Desigur ca instanta va aprecia asupra situatiei de fapt, si va incredinta copilul tatalui, daca sunt probate aceste afirmatii.
Daca tatal poate proba in cadrul actiunii de divort ca mama a plecat fara a mai fi preocupata de cresterea si educarea minorului si ca el este cel care poate oferi minorului conditii optime de crestere si educarea a acestuia, sansele sunt de partea tatalui.
In dovedirea celor sustinute , tatal va fi necesar sa administreze probe:-inscrisuri, martori, interogatoriul mamei pe capatul de cerere privind incredintarea, ancheta sociala.
Daca minorul are varsta peste 10 ani, acesta va fi ascultat de catre instanta cu privire la optiunea sa privind incredintarea.
Inatanta se pronunta in functie de probele de la dosar. Consultati un avocat sa va indrume la cazul concret.