Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare copil concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare copil concubinaj

sunt tatal copilului,copilul este pe numele meu dar cu domicilul pe adresa mamei la care si sta,noi suntem despartiti si vreau sa stiu daca pot sa i-au baiatul la mine in incredintarea mea.ea mai are un baiat din prima casatorie.

Un alt aspect foarte important care este avut in vedere de instanta intr-un proces de incredintare, este varsta minorului.
Nu ati precizat ce varsta are acesta, pentru ca daca este la o varsta frageda, se presupune ca este mai atasat si mai dependent de mama.
jurisprudenta este in sensul incredintarii minorului mamei, si se incredinteaza tatalui numai in cazul in care se dovedeste ca nu este in interesul minorului sa fie incredintat mamei.