Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis reținut pentru alcool din noiembrie anul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis reținut pentru alcool din noiembrie anul trecut. Cât mai poate dura suspendarea dreptului de a conduce?

Pe 1 noiembrie anul trecut mi-a fost reținut permisul pt alcoolemie de 0,83 in aer ,pana acum nu am fost chemat la audieri ,cam cat timp credeți că stau fara permis? Și ce se poate face sa scurteze acest timp?
Admin, administrator
Cat dureaza cercetarile aveti dreptul de conducere suspendat.
Alcoolemie destul de mare in aerul expirat, in sange o sa fie undeva la dublul acestei valori, probabilitatea sa fiti condamnat este mare, caz in care permisul se anuleaza.
Depuneti diligente sa platiti dvs contravaloarea probelor bilogice daca vreti sa inainteze cercetarile. Banuiesc ca nu v-ati interesat de stadiul cercetarilor si nici avocat nu aveti.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Ba da ma-m interesat de dosar ,probele de sânge sunt platite de 3 luni. Am fost oprit pe un drum închis circulatiei
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Cat dureaza cercetarile aveti dreptul de conducere suspendat.
Alcoolemie destul de mare in aerul expirat, in sange o sa fie undeva la dublul acestei valori, probabilitatea sa fiti condamnat este mare, caz in care permisul se anuleaza.
Depuneti diligente sa platiti dvs contravaloarea probelor bilogice daca vreti sa inainteze cercetarile. Banuiesc ca nu v-ati interesat de stadiul cercetarilor si nici avocat nu aveti.

Dar mă interesează să vb cu un avocat!
In caz de condamnare cu suspendare sub supraveghere, art. 91 din CODUL PENAL, instanta anuleaza permisul de conducere.( posibilitatea de redobandire va exista in termen de 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti).

In cazul amanarii aplicarii pedepsei( art 83 din Codul penal ), instanta de judecata dispune doar suspendarea dreptului de a conduce pe drumurile publice pe o perioada de 90 de zile.

Termenul de supraveghere este de 2 ani, curge de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti.

Ioana Stoica a scris:

In caz de condamnare cu suspendare sub supraveghere, art. 91 din CODUL PENAL, instanta anuleaza permisul de conducere.( posibilitatea de redobandire va exista in termen de 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti).

In cazul amanarii aplicarii pedepsei( art 83 din Codul penal ), instanta de judecata dispune doar suspendarea dreptului de a conduce pe drumurile publice pe o perioada de 90 de zile.

Termenul de supraveghere este de 2 ani, curge de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti.

Seful serviciului poliţiei rutiere pe raza căruia a fost constatată fapta, în baza hotărârii judecătoreşti rămase definitivă dispune anularea sau suspendarea, nu instanta.