Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cumul de functii ? - se poate ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cumul de functii ? - se poate ?

Buna ziua !

Va rog frumos sa ma lamuriti asupra urmatoarei probleme:

- conform Art. 35 din Codul muncii, republicat, se spune ca:
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator,
in baza unor contracte individuale de munca,
beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.

- insa, conform art.29 din LEGE-CADRU nr. 153 din 28 iunie 2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, se spune ca:
ART. 29
Cumulul de funcţii pentru unele funcţii specifice
(1) În cazuri excepţionale, posturile vacante şi temporar vacante aferente funcţiilor didactice de predare, funcţiilor de specialitate medico-sanitară şi asistenţă socială şi funcţiilor de specialitate artistică pot fi ocupate şi prin cumul de funcţii de personal angajat, cu respectarea prevederilor legale privind cumulul de funcţii şi a celor referitoare la ocuparea posturilor vacante, în condiţiile prevăzute la alin. (2).
(2) Posturile vacante şi temporar vacante aferente funcţiilor didactice de predare, funcţiilor de specialitate medico-sanitară şi asistenţă socială şi funcţiilor de specialitate artistică, care nu au putut fi ocupate prin concurs, pot fi ocupate prin cumul şi de către persoane din aceeaşi unitate şi numai în condiţiile în care programul funcţiei cumulate nu se suprapune celui corespunzător funcţiei de bază. În astfel de situaţii nu sunt aplicabile prevederile art. 16.

Va rog frumos sa imi explicati ca sa inteleg daca:
- se poate sau nu se poate ca un salariat dintr-o institutie publica,
care este personal contractual,
sa aibe cumul de functii la acelasi angajator ?
- un salariat poate avea sau nu poate avea
2 Contracte individuale de munca la acelasi angajator - institutie publica ?

oanaportar, utilizator
Pentru sectorul bugetar are prioritate Legea 153/2017 care in raport cu Codul Muncii are calitatea de norma speciala.
Deci ar trebui sa se îinteleaga ca nu se poate in cazul de fata ?
In general , in sectorul bugetar nu se poate cumul de functii decat in conditiile Legii 153/2017.
Va multumesc din suflet pentru lamuriri !