Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Recalculare indemnizatie pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Recalculare indemnizatie pentru cresterea copilului

Se poate recalcula indemnizati pentru cresterea copilului in cazul unei sentinte civile definitive care modifica retroactiv incadrarea intr-o treapta salariala superioara? Perioada in cara se modifica incadrarea se suprapune peste cele 12 luni de venituri care stau la baza legala a calcului indemnizatiei initiale.
Institutia angajatoare refuza eliberarea unei adeverinte (cf Anexei nr. 2 la normele de aplicare) cu veniturile recalculate, pe motiv ca acestea nu sunt realizate; in plus angajatorul a emis o decizie prin care a hotarat ca diferenta plus de bani cuvenita sa fie platita esalonat in 5 ani.
Dupa acesti 5 ani, atunci cand acesti bani se vor incasa, nu exista riscul sa intervina prescriptia?
Legea nu prevede recalcularea indemnizatiei pentru CCC, de aceea pentru un raspuns cat mai exact adresati-va in scris AJPIS-ului/ANPIS-ului.
Cornel Vasile, Consilier juridic
AJPIS a raspuns afirmtiv, dar solicita adevedinta de la angajator cu veniturile pe 12 luni, iar acesta refuza sa o elibereze pe motiv ca veniturile recalculate nu sunt incasate( exista o decizie a angajatorului ca plata sa se faca esalonat pe o perioada de 5 ani).
Suntem intr o situatie oarecum asemanatoare. Angajatorul a facut plata diferentelor si a virat contributiile respective insa APIS Ilfov refuza sa recalculeze in baza alin 7 al art 22 din normele metodologice de aplicare a OUG 111/2010. Sunt curios cum si daca ati rezolvat si ce APIS a fost de acord sa recalculeze. Nu stim ce sa facem momentan. Multumesc.
Puteti sesiza ANPIS si/sau Ministerul Muncii sau actiona in judecata AJPIS-ul.
Nu am rezolvat nimic intrucat angajatorul nu a eliberat adeverinta pe motiv ca sumele in discutie nu au fost incasate efectiv. Deci, numai o actiune in instanta cred ca este solutia...dar dureaza ...ani si costa bani pe care nu esti sigur ca ii vei recupera!!!