Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Data: 2017-10-26 Ora: 09:00
Complet: C6
Solutie: Admite in parte cererea Pronuntata in data de 2017-10-26
Solutia pe scurt: Admite în parte acţiunea civilă formulată de reclamanta Horjea Eleonora, în contradictoriu cu paraţii Costea Sever, Borcoman Maria Silvia, Clonţ Maria, Datcu Ioan şi Datcu Dumitru. Admite în parte acţiunea civilă formulată de reclamanţii Costea Sever şi Datcu Ioan în contradictoriu cu paraţii Datcu Dumitru, Clonţ Maria, Horjea Eleonora şi Borcoman Maria Silvia, şi în consecinţă : Constată că masa succesorală rămasă după defunctul Costea Nicolae, decedat la data de 09.01.1954, se compune din - imobilul înscris în CF nr. 100262 Jibert nr. top. 112 (compus din casă de lemn şi teren în suprafaţă de 3946 mp); - imobilul înscris în CF nr. 100261 Jibert nr. top. 111 (compus din teren în suprafaţă de 1973 mp); - imobilul înscris în CF nr. 100260 Jibert nr. top. 113 (compus din teren în suprafaţă de 529 mp); Constată că, asupra masei succesorale descrise mai sus, au vocaţie succesorală următorii: - Costea Ironim, decedat la data de 05.10.2011, în calitate de fiu - cotă de 2/3; - paratul Costea Sever, în calitate de nepot de fiu predecedat - cotă de 1/3; Constată că masa succesorală rămasă după defunctul Costea Ironim, decedat la data de 05.10.2011, este compusă din cota de 2/3 din imobilele înscrise în CF nr. 100262 Jibert nr. top. 112, CF nr. 100261 Jibert nr. top. 111 şi CF nr. 100260 Jibert nr. top. 113. Constată că moştenitorii rămaşi după defunctul Costea Ironim sunt reclamanta Horjea Eleonora şi parata Borcoman Maria Silvia, în calitate de fiice. Constată că parata Borcoman Maria Silvia a rămas străină după moştenirea rămasă după defunctul Costea Ironim, prin neacceptare. Atribuie în proprietatea exclusivă a reclamantei Horjea Eleonora cota de 2/3 din imobilele înscrise în CF nr. 100262 Jibert nr. top. 112, CF nr. 100261 Jibert nr. top. 111 şi CF nr. 100260 Jibert nr. top. 113. Dispune înscrierea în cartea funciară a drepturilor astfel dobandite de către reclamanta Horjea Eleonora şi paratul Costea Sever. Compensează cheltuielile de judecată. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Rupea. Pronun?ată în ?edin?ă publică, azi, 26.10.2017.
Tip solutie: Hotarare0 .ce se poate face si ce inseamna hotararea asta
Steaua2014, utilizator
Buna seara,
Dupa ce este motivata si COMUNICATA prin POSTA puteti sa formulati, in termen de 30 de zile de la acea data, APEL criticand ce nu va convine.
Daca aceasta sentinta va convine, la 33 de zile de la primirea acasa mergeti la Judecatoria Rupea si legalizati-o, ea devenind act de proprietate.
Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Dupa ce este motivata si COMUNICATA prin POSTA puteti sa formulati, in termen de 30 de zile de la acea data, APEL criticand ce nu va convine.
Daca aceasta sentinta va convine, la 33 de zile de la primirea acasa mergeti la Judecatoria Rupea si legalizati-o, ea devenind act de proprietate.

Buna multumesc si ma scuzati sa va mai intreb cv adica exact despre ce este vb si daca puteti sa-mi rasp.este vb de cele 3 imobile si terenul aferent sunt inca pe strabunicul meu .Pe curtea respectiva ca defapt nu existe 3 imobile ci unul a trait bunicul meu pana in 2011 cand a murit si a locuit di 1926 de cand sa nascut dar din 1954 plateste impozitul pe numele lui.Acum un nepot din partea fratelui bunicului a deschis proces pt mostenirea imobilului dar el nu a calcat in curtea respectiva poate doar la evenimente nunti si inmormantari.Si astel sa iscat procesul in accesta.un sfat
9Steaua2014 a scris:

Buna multumesc si ma scuzati sa va mai intreb cv adica exact despre ce este vb si daca puteti sa-mi rasp.este vb de cele 3 imobile si terenul aferent sunt inca pe strabunicul meu .Pe curtea respectiva ca defapt nu existe 3 imobile ci unul a trait bunicul meu pana in 2011 cand a murit si a locuit di 1926 de cand sa nascut dar din 1954 plateste impozitul pe numele lui.Acum un nepot din partea fratelui bunicului a deschis proces pt mostenirea imobilului dar el nu a calcat in curtea respectiva poate doar la evenimente nunti si inmormantari.Si astel sa iscat procesul in accesta.un sfat

OSteaua2014 a scris:

9Steaua2014 a scris:

Buna multumesc si ma scuzati sa va mai intreb cv adica exact despre ce este vb si daca puteti sa-mi rasp.este vb de cele 3 imobile si terenul aferent sunt inca pe strabunicul meu .Pe curtea respectiva ca defapt nu existe 3 imobile ci unul a trait bunicul meu pana in 2011 cand a murit si a locuit di 1926 de cand sa nascut dar din 1954 plateste impozitul pe numele lui.Acum un nepot din partea fratelui bunicului a deschis proces pt mostenirea imobilului dar el nu a calcat in curtea respectiva poate doar la evenimente nunti si inmormantari.Si astel sa iscat procesul in accesta.un sfat