Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept Civil- Contractul de inchiriere- Obligatie de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept Civil- Contractul de inchiriere- Obligatie de reparatie

Locuiesc in chirie intr-un apartament in Bucuresti de aproximativ 9 luni si de curand s-a defectat masina de spalat marca Indesit (cu o vechime de aprox. 7 ani). L-am sunat pe proprietar si i-am spus acest lucru iar acesta mi-a raspuns ca eu trebuie sa o repar pentru ca eu am "stricat-o". Am chemat o echipa de reparatii si au constatat ca aceasta are amortizoarele defectate. Reparatia ar costa aproximativ 300-400 de lei cu tot cu manopera. Cine suporta in acest caz costul reparatiei?
Mentionez ca am incheiat contract de chirie (inregistrat la ANAF) in care nu se mentioneaza concret acest lucru. Nu am produs pagube prin casa, chiria si cheltuielile (electricitate, gaz, intretinere, etc) am platit la timp in fiecare luna. Multumesc!
Legea spune ca : Sarcina reparaţiilor (1) Locatorul este obligat să efectueze toate reparaţiile care sunt necesare pentru a menţine bunul în stare corespunzătoare de întrebuinţare pe toată durata locaţiunii, conform destinaţiei stabilite potrivit art. 1.799. (2) Sunt în sarcina locatarului reparaţiile locative, a căror necesitate rezultă din folosinţa obişnuită a bunului. (3) Dacă, după încheierea contractului, se iveşte nevoia unor reparaţii care sunt în sarcina locatorului, iar acesta din urmă, deşi încunoştinţat, nu începe să ia de îndată măsurile necesare, reparaţiile pot fi făcute de locatar. În acest caz, locatorul este dator să plătească, în afara sumelor avansate de locatar, dobânzi socotite de la data efectuării cheltuielilor. (4) În caz de urgenţă, locatarul îl poate înştiinţa pe locator şi după începerea reparaţiilor, dobânzile la sumele avansate neputând curge decât de la data înştiinţării. si ca : Reparaţiile locative. În lipsă de stipulaţie contrară, reparaţiile de întreţinere curentă sunt în sarcina locatarului., ca atare eu apreciez ca apartamentul fiind dotat cu masina de spalat la momentul inchirierii, fiind bun accesoriu acestei locatiuni, este in sarcina locatorului sa o mentina in stare de functionare, insa nu pot sa va ascund faptul ca acest aspect nu este reglementat expres de lege, iar in lipsa unor prevederi clare in contractul de locatiune, este deschisa calea spre o polemica asupra chestiunii.
trandafir2, moderator