Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate ataca un testament după 23 de ani?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate ataca un testament după 23 de ani?

Pot, dupa 23 de ani, sa atac testamentul matusii mele?
Admin, administrator
doreludandan a scris:

Pot, dupa 23 de ani, sa atac testamentul matusii mele?

Nu.
1. Pentru ca nu sunteti moștenitor rezervatar. Legea nu a stabilit rezerva succesorala decât pentru copii, nepoti/stranepoti de la copii, sot/sotie si părinți. Numai aceste categorii pot solicita reductiunea testamentului.
2 Termenul de prescripție e de 3 ani.