avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort brasov
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort brasov

buna ziua.

as dorii sa ma.ajutati cu urm info:
- cat costa sa deschid proces divort in instanta si unde trebuie sa ma duc.
- ce acte trebuiesc depuse
este vb si de un copil de 3 ani jumate la mijloc. eu am salariu de 1650 ron
- cat voi platii pensie?
- daca nu ajungem la un acord in privinta sumei si program de vizita , ce hotaraste instanta, ca si timp si suma?
- daca ea nu este deacord sau/si nu se prezinta ce se intampla?se judeca in lipsa?
Nu exista sansa sa ma razgandesc chiar daca ea nu este deacord.
- daca includ si partajul dureaza mai mult nu?

o zi buna
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 08:40, 2 Noiembrie 2017
Buna ziua,
1. Taxa de timbru pentru DIVORT este de 100 lei.
2. Cererea si actele se depun personal la judecatoria pe raza careia ati avut ultimul domiciliu comun
3. Acte:
- Certificat de casatorie 2 copii si original
- C.I. dumneavoastra 3 copii
- certificat de nastere minor 3 copii
- C.I. parat (daca aveti) 3 copii
- adeverinta de venit de la locul de munca 3 copii
- Orice alte acte de care intelegeti sa va folositi
4. Veti plati 1/4 din venitul mediu net ca pensie pentru minor adica 412 lei
5. Daca cu programul de vizitare nu este deacord parata atunci il stabileste instanta in interesul minorului.
6. Chiar daca parata nu se prezinta la proces si/sau nu este deacord cu divortul acesta se pronunta daca aratati ca exista motive temeinice.
7 cererea de chemare in judecata se depune in 3 exemplare si se indica in ea atat motivele divortului cat si probele (inscrisuri, martori ,etc)
8 daca in aceiasi cerere se solicita si partajul aceasta poate lungi perioada de judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Caz de divort prea intarziat OchirosiMaria OchirosiMaria Buna Seara. Am si eu un caz in care am nevoie de niste sfaturi si niste raspunsuri corecte si precise. Este vorba despre fiica mea care de vreo 2 ani ... (vezi toată discuția)
Divort din culpa comuna dianami dianami Am cateva intrebari legate de divortul din culpa comuna: 1. Daca este necesara motivarea cererii si ce implica asta? Avem nevoie de martori? 2. Cam cat ... (vezi toată discuția)
Custodia copilului ciobanuma@yahoo.com ciobanuma@yahoo.com Doresc sa stiu in ce conditii si ce sanse a-si avea sa castig custodia copilului , daca in cererea de divort am fost de acord sa ramana fetita cu tatal ... (vezi toată discuția)