Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Regim TVA pentru facturi extra-comunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Regim TVA pentru facturi extra-comunitare

Am un PFA platiror de TVA (tocmai am depasit plafonul de scutire TVA si m-am inregistart ca platitor). Prestez servicii informatice catre tzari din toata lumea. Nelamurirea mea este in leguatura cu facturile emise pentru clienti din afara spatiului comunitar.

Din cate am inteles, pentru prestari servicii informatice se aplica urmatoarele:

1) Pentru persoana impozabila din UE, care pune la dispozitie un cod valid de TVA verificabil in VIES, -> se emite factura fara TVA
2) Pentru persoana ne-impozabila din UE -> se emite factura cu TVA (se aplica cota TVA din tara clientului). Sumele colectate se transfera prin sistemul M1SS

Nelamuriri

3) Pentru persoane ne-impozabile din afara spatziului comunitar, se aplica TVA?!
4) Pentru persoane impozabile (care pun la dispozitzie cod TVA care incepe cu EU) , se aplica TVA?

Multumesc pentru ajutor!
delphi, utilizator