Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Luminile LED
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Luminile LED

Buna ziua! De curand, am in dotare de la firma unde lucrez, un autoturism echipat cu lumini LED. Intrebarea mea este daca pot folosi doar aceste lumini, pe timp de zi, pe drumurile unde este obligatoriu ca sa ai aprinse luminile de intalnire?
Luminile de întâlnire pe timp de zi (DRL) se aprind automat la pornirea motorului vehiculului. Ele îmbunătățesc substanțial vizibilitatea vehiculelor în trafic. Acestea tin locul luminilor farurilor de intalnire.
Atât timp cât luminile sunt din fabrica puteti merge pe drumurile naționale doar cu luminile de zi.

Luminile de întâlnire pe timp de zi (DRL) sunt concepute nu pentru a-i ajuta pe conducătorii auto să lumineze drumul, ci pentru a le permite celorlalți participanți la trafic să observe autovehiculul respectiv. Luminile de întâlnire pe timp de zi consumă numai 25-30% din energia necesară funcționării farurilor pentru fază scurtă.

Legislația

Începând din 2011, în UE, DRL-urile sunt obligatorii pentru toate autoturismele noi și furgonetele mici. Începând din august 2012, această regulă li se aplică și camioanelor și autobuzelor. Vehiculele fabricate înainte de această dată nu trebuie modificate.
Gheorghe Florin, Consilier juridic
Mulţumesc pentru răspuns!
Nu eram sigur de acest lucru deoarece, din ce am înţeles, în legislaţia noastră rutieră nu sunt foarte bine definite "luminile de întâlnire" și termenul acesta , de multe ori este luat ad literam, chiar de către organele legii, fiind pasibil de amendă. Da,
mașina are DRL din fabrică. Gheorghe Florin a scris:

Luminile de întâlnire pe timp de zi (DRL) se aprind automat la pornirea motorului vehiculului. Ele îmbunătățesc substanțial vizibilitatea vehiculelor în trafic. Acestea tin locul luminilor farurilor de intalnire.
Atât timp cât luminile sunt din fabrica puteti merge pe drumurile naționale doar cu luminile de zi.

Luminile de întâlnire pe timp de zi (DRL) sunt concepute nu pentru a-i ajuta pe conducătorii auto să lumineze drumul, ci pentru a le permite celorlalți participanți la trafic să observe autovehiculul respectiv. Luminile de întâlnire pe timp de zi consumă numai 25-30% din energia necesară funcționării farurilor pentru fază scurtă.

Legislația

Începând din 2011, în UE, DRL-urile sunt obligatorii pentru toate autoturismele noi și furgonetele mici. Începând din august 2012, această regulă li se aplică și camioanelor și autobuzelor. Vehiculele fabricate înainte de această dată nu trebuie modificate.

Codul rutier (OUG nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice) prevede la art. 44 alin. (2) că în circulația pe autostrăzi, pe drumurile expres și pe cele naționale europene (E) conducătorii de autovehicule și tractoare agricole sau forestiere sunt obligați să folosească și în timpul zilei luminile de întâlnire sau luminile pentru circulația diurnă.
Aceasta completare a fost introdusă de OG nr. 14/2017, prin care s-a adaugat la sfârşitul frazei sintagma “sau luminile pentru circulația diurnă”.

Deci puteti circula linistit cu DRL su nu veti fi pasibil de amenda. :-)
Gheorghe Florin, Consilier juridic
Da, este perfect legal sa circuli cu luminile de zi, dar mare atentie sa functioneze si cele din spate. Spun din experienta acest lucru, am fost oprit de filtru mixt politie si rar, eram pe drum european, cu lumini de zi pornite, si au verificat si luminile din spate, mi-au zis ca daca nu functionau (la mine se pot dezactiva din calculatorul masinii atat cele din fata cat si cele din spate) imi dadeau amenda.
mariusmarius7wd a scris:

Da, este perfect legal sa circuli cu luminile de zi, dar mare atentie sa functioneze si cele din spate. Spun din experienta acest lucru, am fost oprit de filtru mixt politie si rar, eram pe drum european, cu lumini de zi pornite, si au verificat si luminile din spate, mi-au zis ca daca nu functionau (la mine se pot dezactiva din calculatorul masinii atat cele din fata cat si cele din spate) imi dadeau amenda.

Ce masina detineti de spuneti ca va merg si pozitiile pe spate cand sunt activate luminile de zi?
Eu personal nu stiu sa fie reglementat undeva obligativitatea aprinderii si a pozitiilor spate (nici OUG 195 nici in reglementarile UE)
Vezi
Daytime Running Lights, Final Report, october 2003 Contract No. ETU/B27020B-E3-2002-DRL-S07.18830 (TREN/E3/27-2002)
Gheorghe Florin, Consilier juridic