Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prima de instalare daca nu m-am angajat din somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prima de instalare daca nu m-am angajat din somaj

Daca m-am angajat și nu eram șomer și lucrez la 200 de km fata de domiciliu și am peste un an vechime unde lucrez pot beneficia de prima de instalare?
Art. 75 din Legea nr. 76/2002 prevede că,persoanele înregistrate ca şomeri care se încadrează în muncă într-o altă localitate situată la o distanţă mai mare de 50 km faţă de localitatea în care îşi au domiciliul sau reşedinţa şi, ca urmare a acestui fapt, îşi schimbă domiciliul ori îşi stabilesc reşedinţa în localitatea respectivă sau în localităţile învecinate acesteia pot beneficia de o primă de instalare, neimpozabilă, destinată stimulării încadrării în muncă, asigurării cheltuielilor pentru locuire în noul domiciliu sau noua reşedinţă, şi/sau pentru reîntregirea familiei, după caz.

Asadar, numai cei înregistrați ca șomeri pot beneficia de aceasta prima.