avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovinieta primita cu intarziere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovinieta primita cu intarziere

Buna ziua!
Se pare ca la data de 05.08.2017 am circulat fara a avea rovinieta cumparata (nu mi-am dat seama).
Am primit astazi in cutia postala un plic cu amenda (mentionez ca era in cutia postala, nu am semnat ca am primit acel plic).

Pe instiintare scrie ca procesul verbal de constatare a contraventiei a fost intocmit la data de 03.10.2017.

Datele care ma intriga:
Contraventia: 05.08.2017
Data intocmirii procesului verbal: 03.10.2017
Data la care am primit plicul (gasit in cutia postala): 06.11.2017

Ma intreb...oare nu trebuia sa semnez si eu pentru primirea plicului respectiv? Pe de alta parte, nu l-am primit mult prea tarziu de la data contraventiei (adica au trecut 3 luni de la data contraventiei, pana la data de astazi cand am gasit plicul in cutia postala).

Trebuie sa mai platesc amenda respectiva? Daca da, mai beneficiez de cele 48 de ore in care pot plati numai jumatate din amenda?

Multumesc, astept parerile dvs.
Cel mai recent răspuns: ContSters445935 , utilizator 12:04, 7 Noiembrie 2017
Da. Sunteti in termenul de 48 de ore. Legat de tardivitatea transmiterii, au trimis in termenul de 60 de zile de cand au constatat, deci nu se poate contesta pentru aceste motive.
Si daca vedeam plicul in cutia postala peste 2 zile, mai eram in termenul de 48 de ore? Nu era normal sa semnez si eu primirea?
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Cnadr are 6 luni de la inregistrarea dvs fara rovinieta pentru a intocmi PV si inca 2 luni pentru al comunica.
Dvs aveti 48 ore de la comunicare pentru a plăti amenda la jumătate din minimul prevăzut de lege.
Dacă veti plati la primărie faceti copie după PV si plic pentru a vi se accepta plata.
Dacă platiti pe ghișeul.ro la fel atașați scan dupa plic si PV.
Este vreo problema daca am platit online pe ghiseul.ro si in formularul de pe site am atasat numai copie a procesului verbal asa cum se cere pe site, iar ulterior am trimis un email la chitanta@cestrin.ro atasand plicul fata/verso, procesul verbal si dovada platii amenzii de pe ghiseul.ro?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda cnadr mirabelaanamaria mirabelaanamaria Buna ziua, am achizitionat in 05.2018 un autoturisam (fara rovinieta).Am achizitionat rovinieta pt 7 zile , actele cu Anaf si inmatricularea au durat 14 zile, ... (vezi toată discuția)
Amenda in 48 ore ContSters292683 ContSters292683 Buna seara! Am circulat cu transportul in comun in Ploiesti iar controlorul mi-a facut Proces verbal de contraventie eu refuzand sa il semnez, fara vreo ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare silita cnadnr CristianPCristian CristianPCristian Buna ziua, In urma cu 3 luni am primit in cutia postala o instintare de executare silita pentru neplata celor 28 euro catre cnadnr, in urma unei amenzi de ... (vezi toată discuția)