avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Chirie - refuz scoatere o persoană de la plata ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Chirie - refuz scoatere o persoană de la plata întreținerii

Bună ziua!
Am o întrebare care mă frământă de foarte mult timp.Locuiesc în chirie de doi ani. Eu fiind minoră,contractul a fost semnat de tatăl meu,care urma să locuiască și el la mine câteodată. Astfel ca,la intretinere am fost puse 2 persoane(eu,tata) +1(doamna care imi închiriază)...însă,de mai bine de jumătate de an, tatăl meu abia daca vine o dată pe lună la mine sa doarmă. Dat fiind acest fapt,am dorit sa fie scos de la intretinere si sa ramana doar 2 pers(eu,doamna) deoarece nu mi se pare corect sa platesc in plus pentru o persoana care,cu indulgenta spun asta,locuieste de 2 ori pe lună la mine in garsonieră. Problema este că deși de câteva luni doamna ce imi inchiriaza roaga administratorul sa lase 2 pers,pt ca a 3 a nu prea mai locuiește,domnul ne tot spune că nu se poate sa scoată,că vai dragă așa sunt regulile blocului. Cum adică să fiu obligată de jumătate de an să platesc in plus pentru o persoană care nu mai locuiește? Este legal așa ceva? Aș dori să îmi prezentați legi legate de acest aspect sau să imi explicați cum stă treaba pentru ca mi se pare josnica atitudinea acestuia față de mine și de cererile mele,reale până la urmă.
Mulțumesc anticipat!
Ultima modificare: Marți, 7 Noiembrie 2017
Ema-hmn, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:15, 7 Noiembrie 2017
~ Conținut șters la cerere ~
HG 1588/2007 ART. 17 Comitetul executiv al asociaţiei de proprietari are următoarele atribuţii:
(1) r) stabileşte cotele de participare pe persoană la cheltuielile aferente persoanelor cu domiciliul în clădire şi pentru persoanele care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe lună; stabileşte perioada pentru care proprietarii, respectiv chiriaşii, pot solicita în scris scutirea de la plata cheltuielilor pe persoană şi care trebuie să fie de cel puţin 15 zile pe lună, conform hotărârii adunării generale;
-
Ultima modificare: Marți, 7 Noiembrie 2017
Ema-hmn, utilizator
Av. Moraru a scris:


Specificati ca sunteti 2 persoane acum, 1 a plecat definitiv. ( nu ca vine din cand in cand)
Mai faceti o cerere.



Am specificat faptul că vine de maxim 2 ori pe săptămână pentru că,din spusele doamnei care îmi inchiriază,dacă o persoană nu stă mai mult de 6 ori pe lună,normal nu ar trebui pus la întreținere(aceasta probabil fiind o regulă stabilită de cei din administrație).Aparent,refuză să respecte chiar propriile lor reguli
Depuneti cerere oficiala catre presedintele de asociatie care are obligatia sa verifice si sa dispuna masurile necesare pentru evidentierea in documente a situatiei reale a persoanelor care locuiesc in condominiu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Persoane la intretinere florentinav12 florentinav12 Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu un aspect. Am un copil de 4ani care este trecut la intretinere unde locuiesc parintii mei. In fiecare seara ... (vezi toată discuția)
Scutire contributie pe persoana gera905 gera905 Buna ziua. Propietari, chiriasi, fac cereri de scutire de la plata contributiei pe persoana motivand : ,,chiar daca locuiesc aici cu chirie, platesc unde am ... (vezi toată discuția)
Dupa cate zile se trece la intretinere o persoana? oana-maya oana-maya vreao o lege trecuta undeva in care sa specifice un nr exact de zile pe care le poate petrece o persoana fara a fi trecuta la intretinere.Va rog frumos sa-mi ... (vezi toată discuția)