Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda vinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda vinieta

Hello,

Se pare ca am uitat sa-mi reinoiesc vinieta anul trecut si am primit recent o amenda in valoare de 250 Ron (am vazut-o prin intermediul ghiseul.ro). P.V. nu l-am primit prin posta si nu nici nu am intrat in posesia lui. Totusi cei de la DITL mi-au spus ca ar fi vorbe de amenda pentru lipsa de vinieta si desi P.V. a fost emis in iunie am fost surprins undeva in luna februarie. Am platit amenda. Acum primesc iar un e-mail in care sunt notificat ca am o amenda in valoare de 250 RON si data P.V. fiind in noiembrie.

Se poate face ceva sa nu mai primesc alte amenzi si trebuie neaparat s-o platesc si pe aceasta. Eu mi-am reinoit vinieta pe la sfarsitul lunii mai (cand estima eu ca expira vinieta pe care nu o aveam oricum). Daca as fi primit P.V.-ul mai repede mi-as fi dat seama ca nu am vinieta si as fi cumparat. Nu a fost rea intentie din partea mea.

Multumesc!
Pentru a nu mai primi amenzi unica solutie este ca anterior deplasarii in zone unde este necesara rovinieta sa va asigurati ca detineti documentul in vigoare
Puteti verifica pe siteul autoritatii daca rovinieta dv este valabila
Mda, stiu ca se poate verifica, dar daca esti convins ca o ai evident ca nu verifici.