Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Distanta legala intre case vecine
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Distanta legala intre case vecine

Buna ziua, as dori sa va intreb care este distanta minima legala intre doua constructii. Va multumesc!
Daca exista ferestre, 2m, daca nu exista ferestre, 0.6m, daca exista acord de vointa autentificat la notar se poate deroga de la cele de mai sus si practic constructiile pot fi alipite.
trandafir2, moderator
Depinde de urbanism, ce tip de case sunt, ce zona etc.
Multumesc, esxista ferestre la baie si bucatarie, si la parter si la etaj. Problema este ca a lasat foarte putin teren si trebuie sa-si puna schela in curte la mine.
71Ica, utilizator
Una e ca ii e necesar sa isi monteze schela in curtea dv. si alta e care e distanta obligatorie intre case. Nu se conditioneaza reciproc.
Daca omul are o constructie legala sau nu, daca va despagubeste sau nu stricaciunile, asta e relevant.