avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Distanta legala intre case vecine
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Distanta legala intre case vecine

Buna ziua, as dori sa va intreb care este distanta minima legala intre doua constructii. Va multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca exista ferestre, 2m, daca nu exista ferestre, 0.6m, daca exista acord de vointa autentificat la notar se poate deroga de la cele de mai sus si practic constructiile pot fi alipite.
Ultima modificare: Miercuri, 8 Noiembrie 2017
trandafir2, moderator
Depinde de urbanism, ce tip de case sunt, ce zona etc.
Multumesc, esxista ferestre la baie si bucatarie, si la parter si la etaj. Problema este ca a lasat foarte putin teren si trebuie sa-si puna schela in curte la mine.
Ultima modificare: Joi, 9 Noiembrie 2017
71Ica, utilizator
Una e ca ii e necesar sa isi monteze schela in curtea dv. si alta e care e distanta obligatorie intre case. Nu se conditioneaza reciproc.
Daca omul are o constructie legala sau nu, daca va despagubeste sau nu stricaciunile, asta e relevant.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara, am cumpărat în 2022 o casa, iar pe proprietatea ... Mariana3232 Mariana3232 Bună seara, am cumpărat în 2022 o casa, iar pe proprietatea vecina exista deja construit un bloc cu 2 etaje. Deși la momentul achiziției nu ne-am pus ... (vezi toată discuția)
Limită construcție casă. e legal ca vecinul să aibă 3-4 geamuri cu vedere în curtea mea? laurentiuu laurentiuu Am cumparat un teren pe care vreau sa construiesc o casa. Casa vecinului este la aprox 1m fata de gardul ce ne desparte si are pe partea cu mine 3-4 geamuri. ... (vezi toată discuția)