Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nelamurire Citatie - parte vatamata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Nelamurire Citatie - parte vatamata

Buna Seara,
Am si eu o nelamurire, si anume: Astazi am primit o Citatie, cum ca as fi chemat in instanta la judecatoria MANGALIA, ca PARTE VATAMATA in dosarul cu obiectul CONFIRMARE RENUNTARE URMARIRE PENALA (art 318 alin12 ncpp) pe data de 29 Noiembrie.
Plangerea originala, este facuta undeva in vara anului trecut, cand mi`a fost furat telefonul, la mare, eu urmand sa trimit apoi seriile telefonului (pe care nu le`am mai trimis). Mentionez ca eu sunt din Bucuresti, si nu pot ajunge la acea data in mangalia, si nici bani de avocat nu am.
Nelamurirea mea consta in urmatoarea intrebare: Pot avea probleme in caz de neprezentare? Si daca da, ma poate lamurii cineva exact ce si cum? Am inteles de la anumite persoane ca in caz de neprezentare se anuleaza dosarul...sau ceva asemanator.. (sincer nu`mi mai pasa de acel telefon, sau de judecati, am crezut ca daca nu am fost contactat in cateva luni nu ma mai cauta nimeni...... dar aparent...dupa un an jumate.....)
Multumesc Anticipat.
Daca spuneti ca nu mai aveti niciun interes procesual, nu este nicio problema daca nu va prezentati, probabil va fi confirmata ordonanta de renuntare la up.