avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Penalizarea ptr pensionare partial anticipata poate sa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Penalizarea ptr pensionare partial anticipata poate sa scada?

Buna seara, m.am pensionat partial anticipat in aprilie 2016… cu 38 luni inainte de a implini varsta de pensionare,astfel an fost penalizata cu 28.5%. Ulterior a intrat in vigoare legea 142/2016, pot solicita recalcularea pensiei pentru diminuarea procentului de penalizare? Am acest drept? Multumesc in asteptarea raspunsului.

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala inainte cu 1an de varsta standard pentru pensie pentru limita de varsta ContSters155294 ContSters155294 Ce penalizare primeste un angajat(cotizant)care intra la pensie anticipata cu 1 an inainte de varsta limita (fiind din sector cu grad de nocivitate mare ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata anca31 anca31 Buna ziua, Va adresez rugamintea de a ma consilia intr-o problema pe dreptul muncii. In luna aprilie 2011 voi implini 55 de ani. Mentionez ca in acest moment ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata papic papic Nascuta la 25.aprilie 1955, cu o vechime de munca din august 1972, aproape 38 de ani,am dreptul la pensionare anticipata din mai 2010? Penalizarea la pensie ce ... (vezi toată discuția)