Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dropshipping - Vanzare in US produse din China
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dropshipping - Vanzare in US produse din China

Buna ziua,

Doresc sa realiez un magazin online in care sa vand produse din China catre clienti din America.

As avea nevoie de consultanta, fie ea si contra cost, pentru a fi in deplina legalitate.

Treaba functioneaza asa - clientul comanda de la noi (sa zicem de 10 lei), noi comandam la furnizor (sa zicem,costa 5 lei) iar diferenta (minus costuri de marketing) este profitul nostru. Important este faptul ca noi nu importam in tara, ci dam furnizorului direct adresa clientului din state.

Platile se efectuaza prin diferiti operatori (Paypal, 2checkout etc).
As dori sa aflu cum se inregistreaza aceste operartiuni in contabilitate, si ce alte obligatii am avea?
Momentan, firma este o microintreprindere neplatitoare de TVA (este inregistrata pt TVA intracomunitar)

Cu stima,
Vlad

Am si eu aceeasi intrebare pentru o firma platitoare de TVA!
Si eu as avea aceeasi intrebare,