avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dropshipping - Vanzare in US produse din China
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dropshipping - Vanzare in US produse din China

Buna ziua,

Doresc sa realiez un magazin online in care sa vand produse din China catre clienti din America.

As avea nevoie de consultanta, fie ea si contra cost, pentru a fi in deplina legalitate.

Treaba functioneaza asa - clientul comanda de la noi (sa zicem de 10 lei), noi comandam la furnizor (sa zicem,costa 5 lei) iar diferenta (minus costuri de marketing) este profitul nostru. Important este faptul ca noi nu importam in tara, ci dam furnizorului direct adresa clientului din state.

Platile se efectuaza prin diferiti operatori (Paypal, 2checkout etc).
As dori sa aflu cum se inregistreaza aceste operartiuni in contabilitate, si ce alte obligatii am avea?
Momentan, firma este o microintreprindere neplatitoare de TVA (este inregistrata pt TVA intracomunitar)

Cu stima,
Vlad

Cel mai recent răspuns: Horia Costache , utilizator 17:28, 10 Septembrie 2022
Am si eu aceeasi intrebare pentru o firma platitoare de TVA!
Si eu as avea aceeasi intrebare,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva in regim dropshipping pentru romania StefanRad StefanRad Buna ziua! Detin o firma neplatitoare TVA si as dori sa fac dropshipping direct din china in Romania si am cateva nelamuriri in privinta platii TVA-ului pentru ... (vezi toată discuția)
Nelamuriri pfa neplatitor de tva Robert Daniel Csaszar Robert Daniel Csaszar Buna, Vreau sa deschid un magazin online in sistem de drop shipping ca si PFA neplatitor de TVA si am cateva nelamuriri. Furnizorul cu care am vorbit ... (vezi toată discuția)
Achizitie ebay, plata paypal MariaCojocaru1331 MariaCojocaru1331 Buna ziua, Am intalnit in practica urmatoarea speta, pe care nu pot sa o solutionez. Un client, neplatitor de TVA, specific activitate vanzare bunuri, ... (vezi toată discuția)