avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Nelamuriri PFA neplatitor de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Nelamuriri PFA neplatitor de TVA

Buna,

Vreau sa deschid un magazin online in sistem de drop shipping ca si PFA neplatitor de TVA si am cateva nelamuriri.

Furnizorul cu care am vorbit este din Hong Kong, cand un client face o comanda din magazinul meu, eu la randul meu fac comanda direct la furnizor pe site iar produsele sunt expediate din Germania.
- Am nevoie de cod intracomunitar?
- Am nevoie de cod EORI?
- Taxele vamale sunt platit de mine sau de client?
- Trebuie sa semnez un contract cu furnizorul respectiv?
- Trebuie sa mai completez declaratia 390?
- Ce alte obligatii legale si fiscale trebuie sa mai indeplinesc?

Momentan cu intrebarile astea imi bat capul, poate s-au mai pus aceste intrebari dar as aprecia foarte mult daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.

Multumesc frumos!

Alte discuții în legătură

Achizitii intracomunitare de servicii si marfa AndreiRB AndreiRB Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns avizat in urmatoarea problema: Am o I.I. neplatitoare de TVA infintata in urma cu 5 ani, moment in care Reg ... (vezi toată discuția)
Achizitii intracomunitare de servicii si marfa AndreiRB AndreiRB Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns avizat in urmatoarea problema: Am o I.I. neplatitoare de TVA infintata in urma cu 5 ani, moment in care Reg ... (vezi toată discuția)
Cumparaturi pe ebay,shipping, taxe vamale, taxe postale, tva.... ContSters169673 ContSters169673 Am cumparat niste pandantive si cercei de argint si doua ceasuri de mana vechi, am platit valoarea lor 830 dolari + 70 dolari shipping + 33 taxa de paypal, ... (vezi toată discuția)