Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie Ebay, plata PayPal
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie Ebay, plata PayPal

Buna ziua,

Am intalnit in practica urmatoarea speta, pe care nu pot sa o solutionez.
Un client, neplatitor de TVA, specific activitate vanzare bunuri, achizitioneaza de pe Ebay (furnizorul este din China, Austria insa bunurile pleaca din depozitele Ebay, din Germania prin DHL) . Ebay nu emite nicio factura, singura dovada ca a achizitionat bunul este dovada platii de pe PayPal.
Cum pot inregistra marfurile in contabilitate? Clientul neplatitor de TVA, trebuie sa se inregistreze cu cod special de TVA, se considera achizitie intracomunitara de bunuri sau import?

Multumesc!
Cum se face dovada plății la posta de pe ebay ?????