avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM la nivel de ramura administratie publica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM la nivel de ramura administratie publica

Ma poata ajuta cineva sa-mi spuna unde pot gasi CCM la nivel de ramura administratie publica? L-am tot cautat pe net , dar fara succes.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:09, 10 Octombrie 2009
~ Conținut șters la cerere ~
~ Conținut șters la cerere ~
Am cautat in fel si chip, tot nu gasesc...Please , un link daca se poate...am cicti ca exista. Potrivit art. 11 alin. (1) din Legea nr. 130/1996
Ramurile de activitate pentru care se pot incheia contracte colective de munca sunt cele prevazute in Anexa nr. 4 din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010 si sunt impartite in functie de codul activitatilor din economia nationala (CAEN).
Astfel, ramurile pentru care se incheie contracte colective de munca sunt:
- Agricultura, piscicultura si pescuit
- Silvicultura, economia vanatului, apelor si protectia mediului
- Industria miniera, geologie
- Energie electrica, termica, petrol, gaze
- Industria alimentara, a bauturilor si a tutunului
- Industria textila si a produselor textile
- Industria pielariei si a incaltamintei
- Exploatarea si prelucrarea lemnului
- Celuloza si hartie
- Edituri si poligrafie
- Industria chimica si petrochimica
- Materiale de constructii si industria cimentului
- Industria sticlei si a ceramicii fine
- Metalurgia feroasa, neferoasa si produse refractare
- Constructii de masini
- Industria electrotehnica, mecanica fina si utilaje, electronica
- Industria mobilei si alte activitati industriale n.c.a.
- Reciclarea materialelor
- Constructii
- Comert
- Turism, hoteluri si restaurante
- Transporturi
- Posta si telecomunicatii
- Activitati financiare, bancare, de asigurari
- Cercetare-proiectare
- Administratie publica
- Invatamant
- Sanatate si asistenta sociala
- Gospodarie comunala-locativa, transporturi locale
- Mass-media
- Cultura
- Alte activitati si servicii.
nici eu nu l-am gasit..scuze nici nu prea se intelege...Exista sau nu exista?
Administrația publică este, probabil, singura ramură a economiei naționale fără un contract sau acord colectiv negociat, care să producă efecte în toate ministerele și asupra tuturor salariaților. În lipsa unui astfel de act colectiv, au fost negociate acorduri sau contracte colective la nivelul unor grupuri de unități sau unități, de exemplu Acordul colectiv privind raporturile de serviciu ale funcţionarilor din Administrația Națională a Penitenciarelor.

Alte discuții în legătură

Salariu compesatoriu refuzat bad_sonia bad_sonia Buna ziua! Am o problema pe care vreau sa o rezolv cat mai repede si anume: pe data de 02.06, mi s-a adus la cunostinta ca se desfinteaza postul pe care eram ... (vezi toată discuția)
C.i.m. sanducatanas sanducatanas Sunt administratorul unui S.R.L.Am deschis un punct de lucru cu obiect de activitate comert.1.Pot angaja o persoana pe post de vanzatoare daca nu are ... (vezi toată discuția)
Ccm la nivelul ramurii-metalurgie Costy S Costy S Buna seara! Contractul colectiv de munca la nivelul ramurii metalurgie feroasa, metalurgie neferoasa mai este valabil sau este expirat? (vezi toată discuția)