Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contributii unitate neplatite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contributii unitate neplatite

Buna,

care sunt implicatiile pentru un angajat in cazul in care angajatorul sau nu plateste la timp contributiile aferente (sanatate, CAS, somaj, etc)?

Multumesc,
~ Conținut șters la cerere ~
Ati scris "nu plateste la timp". Pana la urma, le plateste?

Daca nu retine si achita CAS, angajatul nu va beneficia de pensie pentru perioadele respective.
Implicatiile in privinta neachitarii CASS si a somajului vi le vor explica ceilalti colegi.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Buna,
da, de platit contributiile se vor plati...cel putin asa sper, nu este vorba de rea vointa din partea societatii, ci de faptul ca firma trece printr-o perioada financiara mai dificila si platile se fac foarte restrictionat.

Sunt curioasa mai mult de implicatiile directe pentru mine ca angajat care in viitor urmeaza sa isi schimbe locul de munca, si sa plece din actuala societate care nu si-a achitat inca contributiile,

Multumesc,
Puteti sa plecati fara frica. Contributiile restante se vor plati indiferent daca mai sunteti sau nu salariata la firma respectiva.
Ca sa va convingeti mai tarziu ca s-a platit cas-ul, solicitati o adeverinta de stagiu de la Casa de pensii.
La momentul acesta, nu puteti beneficia de spitalizare fiindca nu s-a platit cass si nici de somaj daca nu s-a platit cotrib.la somaj. Nu e de gluma :acute:
Doina Elena, Consultant resurse umane