avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Suspendarea provizorie a executarii silite
Discuție deschisă în Executare silită

Suspendarea provizorie a executarii silite

Buna seara,

In urma unui dosar de executare silita in care sunt coplatitor la un credit luat impreuna cu sotia (de care am divortat) mi s-a facut poprire pe salariu. Zilele trecute am primit de la Judecatorie un plic in care scrie ca instanta dispune urmatoarele: ”... Dispune suspendarea provizorie a executarii silite desfasurate de B.E.J ”XXX” in dosarul de executare nr. XXX/XXXX, pana la solutionarea cererii de suspendare a executarii silite inregistrate in dosarul nr. XXX/XXXX aflat pe rolul Judecatoriei. Prin urmare, efectele suspendarii executarii silite se intind si asupra actelor de executare realizate impotriva codebitorului NUMELE MEU, iar suspendarea provizorie a executarii silite desfasurate de B.E.J XXX in dosarul de executare nr. XXX/XXXX s-a dispus in privinta tuturor actelor de executare silita, pana la solutionarea cererii de suspendare a executarii silite inregistrate in dosarul nr. XXX/XXXX aflat pe rolul Judecatoriei, dosar in cadrul caruia s-a solicitat, pe calea contestatiei la executare, anularea tuturor actelor de executare silita emise direct in dosarul de executare nr. XXX/XXX. ... ”

Ce inseamna acest lucru? Mi se va ridica poprirea de pe salariu pana la lamurirea situatiei, sau ce inseamna va rog daca ma puteti ajuta. Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 16:08, 15 Noiembrie 2017
Da! Inclusiv restituirea sumelor deja retinute.
Va multumesc mult pentru raspuns insa am vorbit la biroul executorului judecatoresc si a spus ca executarea silita continua. Eu am spus ca am stat de vorba cu un avocat care mi-a spus ca executarea trebuie sa inceteze insa el mi-a raspuns impertinent ca avocatul mai trebuie sa se intereseze si ca avocatul nu stie ce vorbeste. Ce ma sfatuiti sa fac urmatorul pas.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Plingere penala pentru abuz in serviciu si nepunerea in alicare a unei horariri judecatoresti.
Va multumesc mult pentru raspunsuri, sfaturi si indrumari. Va pot deranja din nou daca voi avea nelamuriri?
OK!

Alte discuții în legătură

Executare silita - probleme cu banca, blocare conturi Adrian Constantin Adrian Constantin Am avut un credit la Banca R. , [b]contract pe care l-am actionat in instanta, pentru clauze abuzive[/b]. Intre timp Banca a trecut la executarea silita mi-a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am fost executat silit de către un executor pentru ... Cătălin 77 Cătălin 77 Buna ziua, Am fost executat silit de către un executor pentru o datorie la bancă. Am depus in instanta contestație la executarea silita, suspendarea ... (vezi toată discuția)
Dobanzi executare silita HoriaV33 HoriaV33 Buna ziua, Am marea rugaminte sa ma ajutati cu o parere privind situatia de mai jos. Am facut un credit pe care nu l-am putut plati lunar, intr-o ... (vezi toată discuția)