Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie comunitara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie comunitara

Sunt nascuta in iulie 1957 .In prezent sunt pensionata anticipat cu pensie comunitara avand 27 ani lucrati in Romania si 8 ani si 4 luni in Italia.
In momentul depunerii dosarului am complectat atat E202, E207 si sunt in posesia si a formularului E 205.
Intrebarea mea este urmatoarea: pentru a primi pensia aferenta anilor lucrati in Italia mai trebuie sa fac alte demersuri?
INPS Italia se sesizeaza din oficiu la indeplinirea conditiilor ca si ani de pensie conform legislatiei italiene? Mai trebuie sa depun vreo cerere?
In conditiile existente stie cineva la ce varsta pot iesii la pensie in Italia?
Am cautat in legislatia italiana dar sa spun drept nu am priceput la ce varsta pot sa ies la pensie in Italia.
Multumesc anticipat.
"Pentru a putea ieşi la pensie, în conformitate cu legislaţia italiană din domeniu, trebuie să îndepliniţi una din următoarele condiţii, expuse în mod foarte sintetic:
a. Condiţie pentru obţinerea pensiei pentru vechime în câmpul muncii: 40 de ani de contribuţii, indiferent de vârsta persoanelor;
b. Condiţii pentru obţinerea pensiei de bătrâneţe în sistemul de contribuţii:
- femeile care au împlinit vârsta de 66 de ani și 7 luni, dacă au cel puţin 5 ani de contribuţii efective;
- bărbaţii care au împlinit vârsta de 66 de ani și 7 luni, dacă au cel puţin 5 ani de contribuţii efective;
- persoanele care au în total 40 de ani de contribuţii, indiferent de vârsta acestora;"
Detalii : [ link extern ] /