Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce salariat ar avea o asemenea obligatie de serviciu ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce salariat ar avea o asemenea obligatie de serviciu ?

Buna dimineata !

Directorul institutiei noastre vrea ca Dispozitiile interne pe care le-a emis
sa fie verificate si sa se confirme ca prevederile acestora au fost indeplinite
de catre un salariat.
Anumite Dispozitii prevad si obligatii care au implicatii financiare.
In cazul unor neindepliniri /neefectuare operatiuni financiar-contabile la Termen
ar atrage sanctiuni /penalitati, ....
Ce salariat /salariati vor fi cercetati disciplinar si cui i s-ar imputa ?

In cadrul unei sedinte, s-au facut urmatoarele propuneri:
1. - fiecare sef ierarhic al salariatilor sa urmareasca Termenul si modul de indeplinire ale Dispozitiilor scrise emise de director, daca salariatii lor din subordine au indeplinit sarcinile de serviciu pe care acestia le-au primit de la director prin Dispozitii scrise.
De aceea, in Dispozitiile interne sa se scrie ca:
- în cazul neîndeplinirii sarcinilor de serviciu stabilite prin respectiva decizie, persoanele responsabile numite prin decizie, precum şi şefii lor ierarhici răspund disciplinar sau patrimonial, potrivit dispoziţiilor legale în vigoare.
2. – juristul sa urmareasca Termenul si modul de indeplinire ale Dispozitiilor scrise emise de director.
Directorul sa ii dea sarcina de serviciu:
- sa tina evidența deciziilor emise și a îndeplinirii acestora.
Juristul a spus ca, avand o functie de executie, si nu de control, nu poate sa ii verifice pe salariatii si pe sefii acestora care primesc Dispozitii scrise si nici modul de indeplinire al Dispozitiilor directorului, pentru ca pentru a verifica Termenul si modul de indeplinire ale Dispozitiilor ar trebui sa verifice toate documentele si activitatile pe care salariatii le-au primit ca sarcini de serviciu.
Or, juristul nu poate avea potrivit legii asemenea atributii de serviciu.
3. – salariatii care au primit Dispozitii scrise sau
sefii ierarhici ai salariatilor
sa faca un Raport scris
care sa fie facut in Termen,
in care sa se arate
ca Dispozitiile au fost indeplinite in Termenul stabilit
și sa arate modul de indeplinire.
4. – cel mult, juristul sa verifice daca s-au depus la Secretariatul institutiei acele Rapoarte scrise.

Va rog mult de tot sa ne ajutati cu cateva sfaturi
Cum ar fi bine sa se procedeze ?
Ce inseamna ca juristul sa tina evidența deciziilor emise și a îndeplinirii acestora ?
oanaportar, utilizator
Ca unul care a condus 22 ani o intreprindere cu 7000 angajati, in doua regimuri (î si d 1989):
1. Dispozitiile nu se dau "angajatilor" ci factorilor de raspundere: sef birou, serviciu, departament etc., care l-a rindul lor, fiecare e un manager si-si va gestiona procesul de repartizare si urmarire a realizarii sarcinilor de catre subordonati;
2. Acestia (sefii) vor raporta la termenele fixate, directorului general, asupra modului in care au fost duse la indeplinire sarcinile trasate. Astfel ca feedback-l se realizeaza complet. In armata eficienta e data de sintagma: "raportezi executarea". Cu acest prilej se discuta si detalii, greutati etc, si acolo unde nu s-a putut realiza in practica o dispozitie, se implica direct in realizare, insasi managerul general;
3. A "delega" controlul realizarii dispozitiilor, e un nonsens, e neproductiv, esti pe jumatate manager general (jumatatea de a da dispozitii) si a nu te asigura de executarea lor. Intermediarii te vor minti. Acest proces are loc zilnic, directorul bifind zilnic realizarea fiecarei masuri si urmarirea celorlalte nerealizate.
"Raporteaza executarea,la virf", e cheia de bolta a unui management performant. acesta informat fiind de realizare, imediat va sti ce decizii sau masuri urmeaza sa ia in continuare.
Alexandru Georgescu, Contabil
Mai spuneti-mi va rog daca este corect ca directorul sa scrie in Dispozitiile interne ca:
- în cazul neîndeplinirii sarcinilor de serviciu stabilite prin respectiva decizie, persoanele responsabile numite prin decizie, precum şi şefii lor ierarhici răspund disciplinar sau patrimonial, potrivit dispoziţiilor legale în vigoare ?
Este corect , mai putin partea cu sefii ierarhici , intrucat acestia pot raspunde numai daca au ca atributii verificarea indeplinirii de catre subordonati a indeplinirii sarcinilor de serviciu.
Da, acest lucru vrea directorul.
Ca sefii sa verifice termenul si modul de indeplinire
a Dispozitiilor date catre salariatii subordonati sefilor.

In sedinta ce a avut loc unii sefi au spus ca nu cunosc Dispozitiile scrise ale directorului
si ca nu stiu ce sarcini li s-au dat in plus prin Dispozitii salariatilor subordonati
si de aceea directorul vrea sa le dea si lor un duplicat din Dispozitie
ca fiecare sef sa stie ce trebuie sa faca salariatiisubordonati
si sa urmareasca indeplinirea Dispozitiilor, in termen si mod.

Directorul considera ca este necesara o asemenea organizare suplimentara de lucru
pentru ca sefii ierarhici ai salariatilor nu cunosc ce sarcini primesc de la director
prin Dispozitiile scrise salariatii din subordinea lor si nu urmareste nimeni
modul de realizare /indeplinire a Dispozitiilor, depasindu-se Termenul de realizare.
Mai mult, directorul considera ca pentru Raportul de evaluare al salariatilor,
sefii lor trebuie sa cunoasca ce fac si cum fac salariatii munca /cum indeplinesc sarcinile primite prin Dispozitiile directorului.

Va rog frumos sa imi mai spuneti:
- cine trebuie sa faca acel Raport de activitate zilnic ?
si cui ?
Salariatul catre sefi ? sau sefii catre director ?

Jurisul poate avea ca sarcina de serviciu sa verifice daca acestia au depus Raportul scris ?
In cazul in care nu s-a depus un Raport scris,
juristul va fi obligat sa sesizeze in scris pe director
despre neindeplinirea Dispozitiilor directorului ?
sau cine va face acest lucru ?
oanaportar, utilizator
oanaportar a scris:

D....
Va rog frumos sa imi mai spuneti:
- cine trebuie sa faca acel Raport de activitate zilnic ?
si cui ?
Salariatul catre sefi ? sau sefii catre director ?
....

Din practica : Salariatii intocmesc raportul zilnic , iar sefii ierarhici verifica modul de indeplinire a sarcinilor, dupa care intocmesc un raport pe care-l prezinta Directorului.
Cornel Vasile, Consilier juridic