Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sunt sarcini ale salariatului sau ale conducerii ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sunt sarcini ale salariatului sau ale conducerii ?

Buna dimineata !

Directorul institutiei noastre vrea sa transmita catre Consiliul judetean
un Plan de acţiune şi calendarul implementării recomandărilor facute de comisia de audit a Consiliul judetean cu ocazia unui control.

Dar, in acest plan, la cateva recomandari ce privesc conducerea institutiei,
directorul vrea sa treaca la rubrica "Responsabil cu implementarea"
pe contabilul sef, dar pe alocuri si pe juristul institutiei.
Iar aceste persoane sa semneze ca vor fi responsabili.

Dar, potrivit ROF-ului institutiei, din conducere fac parte
doar directorul si contabilul sef, nu si juristul institutiei.

Juristul institutiei i-a explicat in scris ca, potrivit ROF-ului institutiei,
Fişei postului şi Statutului profesiei de consilier juridic actualizat,
acesta are doar o functie de executie,
ca nu face parte din conducerea institutiei,
ca nu are atributul „de a desemna prin vreo decizie internă scrisă ...." şi deci nu îşi poate aroga atribuţiile unui director,
a mai explicat faptul ca un consilier juridic nu poate să îndeplinească o sarcină care îi revine conducerii si ca, dacă ar prelua prerogativele conducerii
ar însemna să îşi depăşească sfera atribuţiilor şi să încalce legea,...
si a rugat in scris sa se dispuna
radierea consilierului juridic din caseta aferentă conducerii instituţiei.

In schimb, directorul institutiei, in rezolutia data juristului,
a raspuns ca:
- "va tine seama de opiniile exprimate de acesta
in limita in care sunt binejustificate si legale
si ca majoritatea reprezinta refuz de implicare" ?!?

Apoi, directorul a mai spus ca el este cel care stabileste
responsabilitatile pe salariati
si ca, cu semnatura sau fara semnatura juristului, acesta va trebui sa duca la indeplinire masurile pe care i le-a dat !

- Cine greseste ? Directorul sau juristul ?
- Juristul vrea sa sesizeze Consiliul judetean si sa ceara lamuriri.
- Cum ar trebui sa sune masurile date juristului
pentru ca sa nu se inteleaga ca acesta indeplineste masurile conducerii ?
oricum conducerea da ordine, iar juristul este executantul, tot timpul .....

Va rog foarte mult sa ne ajutati cu un sfat.
Nu este vorba despre greseli de interpretare ?

Masurile care au condus la pareri contradictorii sunt urmatoarele:
1. - conducerea institutiei va asigura un regim intern de numerotare a documentelor financiar-contabile, desemnand prin decizie scrisa o peroana care sa aiba atributii privind alocarea si gestionarea numerelor aferente...
Juristul spune ca masura care s-ar da pentru el ar trebui sa fie, de ex.: "in baza referatului contabilului, juristul va intocmi proiectul de decizie si il va inainta directorului pentru semnare".
2. - conducerea institutiei va intreprinde demersuri legale necesare pentru incasarea unor facturi ce nu au fost achitate de beneficiari.
3. - conducerea institutiei va emite decizii pentru numire membrii comisii de evaluare si/sau a comisiilor de achizitii bunuri

In mod corect, ca sa nu duca la contradictii,
cum ar fi trebuit sa sune acestea ?

oanaportar a scris:

Buna dimineata !

Masurile care au condus la pareri contradictorii sunt urmatoarele:

1. - conducerea institutiei va asigura un regim intern de numerotare a documentelor financiar-contabile, desemnand prin decizie scrisa o peroana care sa aiba atributii privind alocarea si gestionarea numerelor aferente...
Juristul spune ca masura care s-ar da pentru el ar trebui sa fie, de ex.: "in baza referatului contabilului, juristul va intocmi proiectul de decizie si il va inainta directorului pentru semnare".
2. - conducerea institutiei va intreprinde demersuri legale necesare pentru incasarea unor facturi ce nu au fost achitate de beneficiari.

3. - conducerea institutiei va emite decizii pentru numire membrii comisii de evaluare si/sau a comisiilor de achizitii bunuri

In mod corect, ca sa nu duca la contradictii,
cum ar fi trebuit sa sune acestea ?

La pc 1 , se mai consemneaza :

-Cu ducerea la indeplinire a masurii raspunde conducatorul comp.financiar/contab. si consilierul juridic al unitatii ,in limita competentelor si atributiilor stabilite prin fisa de post

La pc.2 ,se mai consemneaza:

-Cu ducerea la indeplinire a masurii se insarcineaza conducatorul comp. financiar /contabil,comp. achizitii publice si consilierul juridic al unitatii in limita de competenta si in cf cu atributiiler din fisa postului.

La pc 3 se consemneaza:

-Cu ducerea la indeplinire a masurii se insarcineaza conducatorul comp achizitii publice si consilierul juridic al unitatii in limita......

FISA POSTULUI este in toate cazurile cea care vorbeste despre ce trebuie/ce nu trebuie sa faca un angajat !
ContSters400311, utilizator
Dar in toate cerintele se spune ca,
conducerea este cea care trebuie sa indeplineasca respectivele masuri !

Masurile sunt date conducerii institutiei de catre comisia de audit.

Un coleg de facultate mi-a spus ca:
- "pentru ca salariatii sa duca la indeplinire masurile date conducerii institutiei,
directorul institutiei va trebui sa le dea dispozitii fiecarui salariat,
nu asa cum sunt acum masurile.
si ca in Fisa postului nu se trec decat atributiile specifice acelui post ocupat,
atributiile cu caracter permanent ....
celelalte atributii care vin ocazional nu se trec in Fisa postului
pentru ca ar deveni un cearceaf...."
- " juristul intocmeste o decizie nu cand ii vine lui,
ci la dispozitia de moment a directorului,
in baza unui Referat de specialitate/masuri trasate - cum este cazul de fata, ....
nu se trece asa ceva in Fisa postului acestuia...."

Ce parere aveti despre cele spuse de coleg ?
Are dreptate sau nu ?

"Conducerea "deleaga realizarea acestor sarcini compartimentelor de specialitate,prin conducatorii/responsabilii acestora.
Cititi ceea ce v-am raspuns deja,colegul dvs nu are dreptate!
Pentru a intelege mai bine ,sa luam ca exemplu practic una dintre cele 3 masuri despre care ati facut vorbire:"2. - conducerea institutiei va intreprinde demersuri legale necesare pentru incasarea unor facturi ce nu au fost achitate de beneficiari."

Asadar,directorul unitatii traseaza responsabilitatea ducerii la indeplinire a prezentei masuri catre conducatorul comp financiar/contabilitate,pt ca acesta are in fisa postului obligatia de a urmari incasarea creantelor ,are o evidenta a acestora si un scadentar -un program cuprinzand datele la care ar trebui sa se faca incasarea facturilor.
Nu directorul tine evidenta contului "Clienti" (cu ajutorul acestui cont se tine evidenta creantelor si decontarilor in relatiile cu clientii interni si externi pentru produse, semifabricate, materiale, marfuri etc. vandute, lucrari executate si servicii prestate, pe baza de facturi, inclusiv a clientilor incerti, rau platnici, dubiosi sau aflati in litigiu
Tot cf atributiilor conducatorul comp financiar/conta atunci cand constata ca un anumit client nu si-a onorat plata la scadenta trebuie sa aduca la cunostinta acest fapt consilierului juridic pt ca deja acest aspect ii depaseste atributiile C.j. tot cf atributiilor sale va intreprinde masurile legale ce se impun in astfel de situatii,notificari, sau chiar actiune in instanta daca nu se achita amiabil.
De aceea ,am vorbit despre atributiile din fisa postului , adica responsabilitatile au fost delegate nominal in functie de atributiile specifice ale angajatilor respectivi,ceea ce au de facut se limiteaza exclusiv la aceste atributii!
ContSters400311, utilizator
Ati spus mai sus ca:
"responsabilitatile au fost delegate nominal
in functie de atributiile specifice ale angajatilor respectivi,
ceea ce au de facut se limiteaza exclusiv la aceste atributii!"

Masura de indeplinit este data totusi conducerii institutiei,

Sa inteleg ca prin documentul "Plan de acţiune şi calendarul implementării recomandărilor ...."
directorul a delegat salariatilor ce masuri au de indeplinit fiecare,
iar salariatii vor trebui sa semneze ?

Dar daca unui salariat i s-au trasat si atributii ce nu ii revin cf. Fisei postului ?
De exemplu, consilierului juridic i s-au dat atributii
ca si cum ar fi seful unor salariati sau
ca si cum ar tine locul directorului si ar lua decizii in locul acestuia ?

Altfel ar fi sunat ca directorul sa fi spus ca, pentru realizarea masurilor date conducerii,
contabilul va face o procedura operationala,
ca juristul va formula o actiune de recuperare prejudiciu, s.a.m.d.

Am inteles bine ?
Ce spun este corect ?

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.

Nu stiu ce fel de organizare aveti acolo,dar din toate postarile concluzionez ca angajatii chiar cei cu functii de conducere nu-si cunosc atributiile de serviciu si nu exista independenta decizionala pe nivele ierarhice asa cum ar fi normal!
Cand exista un raport al unui organ de control,audit in speta de fata,ce contine anumite masuri de indeplinit,conducatorul entitatii ,de regula convoaca toti conducatorii de compartimente care au facut obiectul auditului de regularitate si le prezinta acest raport In urma discutiei si analizei,acestia primesc fiecare cate un extras de pe raport pe aria de competenta si mai apoi conducatorul intreprinde ceea ce am discutat in comentariul anterior.
Acesta nu traseaza si modul prin care acesti conducatori isi vor duce sarcinile la indeplinire(conducatorul de comp x va elabora proceduri.. etc)De aceea vorbec despre independenta decizionala pt ca ei singuri prin natura functiei hotarasc desigur in limitele competentelor si a legalitatii cum trebuie sa duca la indeplinire sarcinile trasate)