Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general casa de marcat obligatorie la transport rutier de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

casa de marcat obligatorie la transport rutier de marfuri

Buna seara! Am un SRL, cu activitate transport rutier de marfuri, cod caen 4941, este obligatorie casa de marcat? Tin sa mentionez ca lucrez cu factura dupa efectuarea transportului iar banii ii incasez prin banca. Multumesc
Daca transportul este pt persoane fizice, da trebuie.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Eu efectuez transport de marfa, cereale in special DOAR catre persoane juridice, societati srl iar contabila imi spune ca este obligatoriu casa de marcat dar eu daca o cumpar nu o folosesc clar deorece eu facturez si banii ii incasez prin banca.
Pentru clienti persoane juridice nu exista obligatia emiterii de bon fiscal. Aici e foarte clar. OUG 28/1999:

Art. 1. - (1) Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

Nu are legatura cu felul in care incasati ci cu calitatea clientului. Deci daca ati presta servicii pentru persoane fizice cu incasare prin banca (card), tot ar trebui sa aveti casa de marcat.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Eu facturez doar catre firme. Mai exact catre SRL. Deci, nu imi trebuie casa de marcat. Am înțeles bine?
Da, ati inteles bine: nu va trebuie.