Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Casa de marcat daca plata se face doar prin banca?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Casa de marcat daca plata se face doar prin banca?

Buna ziua,

Am un SRL care presteaza servicii si clientii sunt de obicei alte firme sau ONG-uri.

Unul dintre clienti este persoana fizica. E nevoie sa iau casa de marcat doar pentru un client?
Clientul e de acord sa plateasca prin banca si pot mentiona in contract acest lucru. Ma ajuta sa scap de casa de marcat?

Multumesc! O zi frumoasa!
Conform Art. 2 din OUG 91/2014, sunt exceptate de la utilizarea casei de marcat electronice fiscale urmatoarele categorii:

comertul cu produse agricole efectuat de producatorii agricoli individuali,
vanzarea de ziare si reviste,
transpotul public de calatori,
incasarile pe baza de bonuri cu valoare fixa – gen: bilete pentru spectacole, muzee, gradini zoolegice, etc.,
activitati de asigurari, activitatii ale caselor de pensii, activitati de intermedieri financiare. Cu exceptia activitatilor de schimb valutar.
activitatile desfasurate ca profesii libere,
vanzare obiecte de cult si prestare servicii religioase,
comert cu amanuntul de tip comis-voiajori,
servicii de instalatii, reparatii si intretinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului,
vanzarea pachetelor turistice,
incasare contravalorii energieri electrice, termice, apa, telefon, etc.,
efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si intretinere de locuinte,
serviciile de transport feroviar public de calatori,
activitatile de jocuri de noroc,
serviciile de parcari auto,
livrarile de bunuri sau servicii efectuate prin automatele comerciale,
comertul de tip cash and carry.
Art. 1 din OUG 91/2014 prevede:

(1) Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

deci, daca nu incasati sume in numerar nu sunteti obligat sa achizitionati casa de marcat.