Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Persoana fizica cu mai mult de 5 contracte de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Persoana fizica cu mai mult de 5 contracte de inchirere am deschis microintreprindere

Buna ziua,

Detin mai mult de 5 imobile si in loc sa infiintez un PFA, am infiintat o microintreprindere cu domeniul de activitate inchirieri. Am facut contract de comodat intre mine persoana fizica si firma si acum facturez chiriasilor de pe societate. Am un angajat asa ca platesc 1% din venituri,. Este vreo problema ca am decis sa fac microintreprindere in loc de PFA?
Multumesc
E si legal si ati realizat si o optimizare fiscala. La PFA erau impozite si taxe mai mari. Cu privire la salariat, nici de acesta nu va mai fi nevoie pentru a plati 1% si veti scapa de cele aferente salariatului.