Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Diurna PFA fara angajati pentru perioada 2013,2014,2015
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Diurna PFA fara angajati pentru perioada 2013,2014,2015

Am o nedumerire privitor la acest subiect_diurna la PFA fara angajati.. Exista o OG privind aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 8/2013 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal şi reglementarea unor măsuri financiar-fiscale Publicat în Monitorul Oficial, nr. 310 din 29.05.2013. La articolul 48 alineatul (4), după litera d) se introduce o nouă literă, litera e), cu următorul cuprins:«e) să fie efectuate pentru salariaţi pe perioada delegarii
şi detaşării în altă localitate, în ţară şi în străinătate, în interesul serviciului, reprezentând indemnizaţ iile plătite acestora, precum şi cheltuielile de transport şi cazare.» . La articolul 48 alineatul (5), litera c) se abrogă.
CUM afecteaza acesta noua modificare plata diurnei pentru anii 2013,2014.2015. Raspunsul de la ANAF, neoficial,a fost ca PFA nu primeste diurna daca nu are angajati..Parerea expertilor este ca diurna se incaseaza pina in anul 2015 iar din 2016 sunt alte reglementari in codul fiscal. La un control fiscal al ANAF_lui in 2013 pentru anul 2012 ,au acceptat diurna ca deductibila.Acum in 2017 vor sa verifice din nou anul 2012 si urmatorii ani,2013,2014,2015.Presupun ca diurna este cea care o vor ataca.
Multumesc,
Alberto
george-neagu, moderator