Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

se poate deschide succesiunea in cazul in care unul dintre mostenitori au amenzi de plata la circa financiara?
Succesiunea se deschide la decesul unei persoane. In cazul amintit este vorba probabil de discutarea succesiunii la un notar.

Raspunsul este, ca da, se poate. Daca mostenitorul debitor accepta partea sa din mostenire, in cazul executarii silite partea lui/ei poate fi urmarite, fiindca in momentul acceptarii, partea lui devine parte a patrimoniului cu efect retroactiv, din momentul decesului lui de cujus.
Succesiunea se deschide de pe urma celui decedat, nu are importanta ca mostenitorii au datorii catre stat. Va va trebui un certificat fiscal privind taxele si impozitele locale privind bunurile ce urmeaza a fi impartite. Aici nu trebuie sa aiba decedatul datorii... ca altfel nu va elibereaza acest certificat!
In certificatul de mostenitor se va face mentiunea ca exista datorii .
Corect, problema datoriilor mostenitorilor nu are relevanta pt. efectuarea succesiunii. La aceasta operatiune relevanta au doar datoriile mostenirii, cele personale ale decedatului si cele aferente bunurilor sale.
bianca ionita a scris:

se poate deschide succesiunea in cazul in care unul dintre mostenitori au amenzi de plata la circa financiara?

Este vorba de mostenitorul care are are amenda de platit la finante, nu de autor.