avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1662 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contracte multiple
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contracte multiple

Buna ziua,

Am un angajat care lucreaza ca si ospatar la cafenea (16 cu 48) si ar dori sa lucreze (in zilele libere) si ca ajutor bucatar in restaurantul care urmeaza sa se deschida in cadrul aceleiasi firme. Pot sa-l angajez ajutor ospatar part-time pe aceeasi firma? Cate ore/zi si daca exista o perioada determinata pentru al doile contract?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:12, 24 Noiembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana si nici nu limiteaza numarul contractelor de munca incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi, dupa caz, cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.

In speta, persoana respectiva poate incheia c.i.m. cu timp partial cu un nou angajator chiar daca mai are un c.i.m. cu norma intreaga

2. Dispozitiile art. 35 din Codul muncii consacra posibilitatea salariatului de a cumula mai multe functii in baza unor contracte individual de munca, fie la angajatori diferiti, fie la acelasi angajator.

Textul nu ne prevede insa cum sa se coreleze aceasta situatie cu dispozitiile legale care instituie durata maxima a timpului de munca.

Din interpretarea coroborata a dispozitiilor art. 112 alin. (1) C. muncii, cu dispozitiile art. 35, art. 113, art. 118 din acelasi cod, deducem ca durata normala a timpului de munca, de 40 de ore pe saptamana, se refera la un singur contract de munca. (Ion Traian Stefanescu, Tratat teoretic si practic de dreptul muncii, Editura Universul Juridic, Bucuresti, 2010, p. 525)

Durata normala a timpului de munca, de 8 ore pe zi si de 40 de ore pe saptamana, se raporteaza la un singur contract de munca, intrucat, in caz contrar, s-ar goli de continut dispozitiile art. 35 din Codul muncii ce permit salariatului sa cumuleze mai multe contracte individuale de munca. (Alexandru Athanasiu, Luminita Dima, Regimul juridic al raporturilor de munca in reglementarea noului cod al muncii, in Pandectele romane nr. 1/2004, p. 269, Alexandru Athanasiu, Luminita Dima, Dreptul muncii, Editura All Beck, Bucuresti, 2005, p. 165).
Buna ziua,

Stiu ca persoana respectiva poate incheia c.i.m. cu timp partial cu un nou angajator chiar daca mai are un c.i.m. cu norma intreaga. Intrebarea a fost daca mai poate icheia un cim partial la acelas angajator dar alta functie si in ce conditii?

Orice salariat are dreptul de a muncii, la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).

Prin urmare, mai poate incheia cu acelasi angajator orice tip de c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, care este timul maxim de lucru legal a unui angajat ... marcucarolina marcucarolina Buna ziua, Care este timul maxim de lucru legal a unui angajat la mai multie societatii? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Legislatie cu privire la nr de ore lucrate de un angajat cu mai multe contracte eliza.ilie eliza.ilie Care este numarul maxim de ore pe zi ce poate fi lucrat de un angajat cu mai multe contracte de munca la mai multi angajatori? Va rog trimiteti si articolul de ... (vezi toată discuția)
Cate ore lucram pe saptamana? Alexandra Silaghi Alexandra Silaghi Am inteles ca putem lucra la 2 firme cu CIM de 8h/zi pe perioada nedeterminata...insa pana la urma, cate ore lucram pe saptamana, daca lucram pt 2 firme? 80 de ... (vezi toată discuția)