avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de mostenire-sora vitrega
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de mostenire-sora vitrega

Buna ziua,
Suntem 3 surori:cea mare nascuta inainte de razboi,iar tatal ei a murit,apoi mama s-a recasatorit, din a doua casatorie au rezultat 2 fete,deci suntem 3 surori.Mama si tata au toate bunurile dobandite din aceasta casatorie,mama si sora vitrega neavand nimic dobandit din prima casatorie.Sora vitrega nu a fost adoptata de tata.Aceasta (sora vitrega) neavand copii a facut contract de intretinere cu un nepot in urma caruia ii va lasa casa si pamanturile(asa zice sora ca a facut contract de intretinere,dar nu stie sigur,neavand carte si nici nu are actele respective....ma gandesc sa nu fii facut acte de adoptie cu nepotul respectiv).
Acum parintii nostrii au decedat,iar intrebarea mea este: ce drepturi are sora vitrega la mostenire?
Daca sora vitrega a facut,sa zicem, acte de adoptie cu nepotul respectiv,are acesta din urma drept la mostenire?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 13:30, 12 Octombrie 2009
Da, sora vitrega are drept la mostenire dupa mama dv. care a fost si mama ei.
Daca a adoptat un copil, acesta are drept la mostenirea mamei dv. numai daca sora dv. , devenita in aceasta situatie mama lui prin adoptie, va muri inainte sa dezbateti succesiunea.Atunci, acest fiu al ei, vine la mostenirea mamei dv, in locul ei, si va culege partea ce i s-ar fi cuvenit ei.
Care dintre parintii dv a murit primul?
Sora vitrega va putea veni doar la mostenirea lasata de mama, deoarece tatal dv. nu este si tatal acesteia. Dreptul acesteia la mostenirea mamei este egal cu cel al dv. si al celeilalte surori.
Chiar daca sora vitrega a adoptat un copil, fiind in viata insa la dezbaterea mostenirii, aceasta va avea dreptul de o mosteni pe mama ei, nu adoptatul care ar fi venit la mostenire in locul mamei adoptatoare numai daca aceasta ar fi fost decedata la data dezbaterii succesiunii mamei dv. ;)
av.Mariana.C. a scris:

Da, sora vitrega are drept la mostenire dupa mama dv. care a fost si mama ei.
Daca a adoptat un copil, acesta are drept la mostenirea mamei dv. numai daca sora dv. , devenita in aceasta situatie mama lui prin adoptie, va muri inainte sa dezbateti succesiunea.Atunci, acest fiu al ei, vine la mostenirea mamei dv, in locul ei, si va culege partea ce i s-ar fi cuvenit ei.
Care dintre parintii dv a murit primul?



Mama a decedat prima,iar la 3 ani si tata.
Nu are nicio relevanta care dintre parinti a decedat primul fata de imprejurarea ca sora vitrega a adoptat sau nu un copil...;)
Ati dezbatut succesiunea dupa parinti? Daca nu, dezbateti mai inti succesiunea dupa mama, care a decedat prima. La succesiunea dupa mama va veni si sora vitrega, mostentind cota egala din cu dv si cealalta sora. La dezbaterea succesiunii dup tatal dv. sora vitrega nu are drept de mostenire deoarece acesta nu a fost si tatal ei si nici nu a adoptat-o. Sora vitrega poate face ce doreste cu partea ei de mostenire care i se cuvine in urma decesului mamei.

Alte discuții în legătură

Succesiune Alina50 Alina50 Buna seara, Am o nelamurire,Tatal meu a decedat in noiembrie,(avand doi copii si sotie) el avand o Sora dar si un frate vitreg de pe Tata,fratele vitreg si ... (vezi toată discuția)
Mostenire Strainul58 Strainul58 Tatal meu a decedat in 1997,in casa parinteasca a ramas sa locuiasca mama vitrega care si ea a decedat in 2012;La data decesului tatalui meu (dupa 6luni)am ... (vezi toată discuția)
Dreptul la succesiune al unui infiat gentziana gentziana Am fost infiata de parintii mei adoptivi in urma cu multi ani, avand trecuti in certificatul de nastere numele actualilor parinti. Sunt singurul lor copil. ... (vezi toată discuția)