avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 316 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cu ce condiții se poate folosi un autoturism după ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cu ce condiții se poate folosi un autoturism după decesul proprietarului?

Buna ziua, intrebarea mea este daca dupa decesul socrului, se poate folosi autoturismul care este inmatriculat pe numele lui,se poate face ITP, asigurare RCA, in conditiile in care nu s-a facut inca succesiunea?
Ultima modificare: Duminică, 26 Noiembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 17:26, 26 Noiembrie 2017
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ideal este ca utilizarea bunului mobil sa fie realizata de catre proprietar sau de catre persoana mandatata de catre acesta
Vehiculul poate fi utilizat atat timp cat are ITP si RCA valabile
Desfasurati eforturi pentru dezbatere succesiune
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Noiembrie 2017
ynocentta, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate folosi autoturismul. Se poate face ITPul. DAr nu se poate face RCAul pe numele mortului (desi in practica s-au intocmit astfel de acte, fie din necunoastere, fie din ignoranta, etc).
Pai si cum folosi autoturismul daca eu nu pot sa ii fac RCA ul, ca nu inteleg?
Sotia decedatului poate face vreun act notarial prin care sa poata fi folosit sau cum?

- sters citat anterior -
Ultima modificare: Duminică, 26 Noiembrie 2017
trandafir2, moderator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca masina nu mai are RCA valabil si daca se doreste un RCA nou, acesta nu poate fi intocmit pe numele mortului (decat asa cum v-am spus, intr-un mod ilegal), la fel nici sotia supravietuitoare nu poate face nimic fara acel certificat de mostenitor. Nu exista o solutie legala pentru a folosi masina si care sa va scuteasca de dezbaterea succesiunii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cat pot circula cu masina neinmatriculata mradrian mradrian Va salut, Anul trecut in noiembrie, am cumpărat o masina, iar la fisc am luat-o pe la jumătatea lui ianuarie 2016, deci cele 30 de zile necesare ... (vezi toată discuția)
Circulatie fara rca platit andreiionel andreiionel Sunt in divort cu sotia mea iar masina este la ea. In aprilie expira polita RCA iar masina este pe numele meu. Cine plateste amenda daca va ... (vezi toată discuția)
Radiere autoturism, autoturism de negasit Corneliuz Corneliuz Sotul cumpara un autoturism in 2014 si il inmatriculeaza. Acesta,sotul, decedeaza in 2016. La masa succesorala sotia gaseste doar certificatul de inmatriculare ... (vezi toată discuția)