Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cu ce condiții se poate folosi un autoturism după ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cu ce condiții se poate folosi un autoturism după decesul proprietarului?

Buna ziua, intrebarea mea este daca dupa decesul socrului, se poate folosi autoturismul care este inmatriculat pe numele lui,se poate face ITP, asigurare RCA, in conditiile in care nu s-a facut inca succesiunea?
Manuela Rășină, administrator
Ideal este ca utilizarea bunului mobil sa fie realizata de catre proprietar sau de catre persoana mandatata de catre acesta
Vehiculul poate fi utilizat atat timp cat are ITP si RCA valabile
Desfasurati eforturi pentru dezbatere succesiune
ynocentta, utilizator
Se poate folosi autoturismul. Se poate face ITPul. DAr nu se poate face RCAul pe numele mortului (desi in practica s-au intocmit astfel de acte, fie din necunoastere, fie din ignoranta, etc).
Pai si cum folosi autoturismul daca eu nu pot sa ii fac RCA ul, ca nu inteleg?
Sotia decedatului poate face vreun act notarial prin care sa poata fi folosit sau cum?

- sters citat anterior -
trandafir2, moderator
Daca masina nu mai are RCA valabil si daca se doreste un RCA nou, acesta nu poate fi intocmit pe numele mortului (decat asa cum v-am spus, intr-un mod ilegal), la fel nici sotia supravietuitoare nu poate face nimic fara acel certificat de mostenitor. Nu exista o solutie legala pentru a folosi masina si care sa va scuteasca de dezbaterea succesiunii.