Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Raspuns neconformitate
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Raspuns neconformitate

Buna ziua. Imi puteti spune cum se da un raspuns la o neconformitate, ca urmare a unui control de la ITM privind securitatea si sanatatea in munca?
Formulati o nota, semnata de angajator, pe care o inregistrati la ITM. Data inregistrarii notei respective trebuie sa fie anterioara termenului de realizare mentionat de inspectorul de munca in PV de control.
In nota explicati modul cum ati rezolvat neconformitatea la nivelul firmei si dupa caz (daca in PV responsabilul a fost nominalizat, altul decat angajatorul), participantii la actiune. Daca rezovarea neconformitatii a necesitat intocmirea unor documente interne, adrese la terti, etc. anexati in copie xerox aceste acte si raspunsurile eventual primite (toate cu nr. de inregistrare/ data).
Daca nu puteti respecta termenul dat de inspectorul de munca pentru finalizarea rezolvarii neconformitatii, anterior trecerii termenului, inregistrati la ITM/ data o nota in care explicati motivul obiectiv al nefinalizarii in termen si ce ati intreprins pana la data respectivei note. Solicitati amanarea finalizarii neconformitatii pana la o data (onesta) la care sunteti sigur ca veti finaliza.