avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 381 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recuperare taxa mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recuperare taxa mediu

buna ziua tuturor!
in 2015 am achitat la cumpararea unui auto din Germania, taxa de mediu (sau ce-o fi fost ea, ca pe chitanta la explicatii apare doar un cod);
in 3.09.2015 am trimis la finante prima cerere de restituire, la care nu am primit raspuns si am refact cererea in 28.11.2015 si nici la asta nu am primit raspuns;
ce pot sa fac in continuare?
Cel mai recent răspuns: ifronea , utilizator 00:18, 11 Decembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cereti cf. legislatie noua din nou daca nu aveti vreo rezolutie pe cererea veche. In 45 de zile parca trebuie solutionata.
multumesc de raspuns, cererea sa o fac tot la finante?
Da, sunt normele metodologice din toamna care au in anexa o cerere tip.
CERERE DE RESTITUIRE
a sumelor reprezentând taxa specială pentru autoturisme și autovehicule,
taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite
de la autovehicule și timbrul de mediu pentru autovehicule
E in OMFP 1672/2017
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare timbru mediu Roxistef Roxistef Bună Seara! Am câștigat prin instanta, am primit decizia de restituirea taxei timbrului de mediu în Februarie 2018 dar nu se virează banii . Ce ... (vezi toată discuția)
Restituire taxa auto mirceaione mirceaione In mai 2014 am platit 481 lei la ANAF pentru timbrul de mediu conform OUG 9/2013 in vederea inmatricularii autoturismului DACIA LOGAN cumparat de mine in stare ... (vezi toată discuția)
Timbru de mediu Robert.G. Robert.G. Am cumparat o masina în 2015 și am plătit timbrul de mediu.Fostul proprietar plătise și el o taxă de poluare sau de prima inmatriculare pe care a ... (vezi toată discuția)