Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recuperare taxa mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recuperare taxa mediu

buna ziua tuturor!
in 2015 am achitat la cumpararea unui auto din Germania, taxa de mediu (sau ce-o fi fost ea, ca pe chitanta la explicatii apare doar un cod);
in 3.09.2015 am trimis la finante prima cerere de restituire, la care nu am primit raspuns si am refact cererea in 28.11.2015 si nici la asta nu am primit raspuns;
ce pot sa fac in continuare?
Cereti cf. legislatie noua din nou daca nu aveti vreo rezolutie pe cererea veche. In 45 de zile parca trebuie solutionata.
multumesc de raspuns, cererea sa o fac tot la finante?
Da, sunt normele metodologice din toamna care au in anexa o cerere tip.
CERERE DE RESTITUIRE
a sumelor reprezentând taxa specială pentru autoturisme și autovehicule,
taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite
de la autovehicule și timbrul de mediu pentru autovehicule
E in OMFP 1672/2017
multumesc