avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj tehnic

Dupa cum bine cunoastem nu intotdeauna legile sau normele lor de aplicare sint explicita , lasind intotdeauna loc de interpretare =D> . Am marea rugaminte daca ma poate lamuri cineva daca somajul tehnic se aplica selectiv sau se aplica pentru intreg sectorul de activitate? Ca sa fiu mai explicita ; din cadrul unei sectii pot fi trimise un numar de X persoane in somaj tehnic , sau declar ca acea sectie in totalitate este in somaj tehnic?
As mai avea o intrebare : pe perioada somajului tehnic in anumite sectoare de activitate da dreptul angajatorului sa angajeze in alte sectoare de activitate? el putind folosi in loc de noi angajati persoanele pe care intentioneaza sa le trimita in somaj tehnic.
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 13:24, 12 Octombrie 2009
In somaj tehnic poate intra tot personalul dintr-o sectie sau doar o parte, prin rotatie, totul depinde de conditiile care au fost inserate in planul de refacere/remediere/reorganizare sau reabilitare.
Nu este normal sa fac angajari intr-o anume sectie si in alta sectie sa trimit in somaj tehnic.
Va multumesc pentru promtiduninea raspunsului dar as mai avea citeva nelamuriri . Din cite cunosc somaj tehnic = lipsa de activitatea , dar ce te faci cind cu toate ca aveam activitate , eu si sotul meu am fost trecuti in somaj tehnic , in cazul meu am inteles este o vendeta deoarece sint in litigiu cu angajatorul, dar sotul meu care a muncit pina in ultima secunda cind i s-a a dus la cunostinta (oficial) ca este in somaj tehnic si mai mult decit atit sectia din care face parte se compune din trei persoane inclusiv seful ?!! si au incarcare fara nici o discutie .
Mai mult decit atit se aude ca cei trecuti in somaj th vor fi si pe listele de concediere (colectiva, individuala) , din cite stiu ambii soti nu pot fi concediati.
Asa este, in cazul in care trebuie sa se aplice concedierea iar ambii soti lucreaza in acelasi loc va fi concediat cel cu salariul mai mic.
In prima etapa se aplica criteriul de concediere mentionat de dvs. conform art 81alin 2 lit a,dar daca vor fi si alte etape?

CCM unic la nivel national 2007-2010
Art. 81. (2) La luarea măsurii de desfacere a CIM pentru motive ce nu ţin de persoana salariatului vor fi avute în vedere următoarele criterii minimale:
a) dacă măsura ar putea afecta doi soţi care lucrează în aceeaşi unitate, se desface contractul de muncă al soţului care are venitul cel mai mic, fără ca prin aceasta să se poată desface contractul de muncă al unei persoane care ocupă un post nevizat de reducere;
b) măsura să afecteze, mai întâi, persoanele care nu au copii în întreţinere;
c) măsura să afecteze numai în ultimul rând pe femeile care au în îngrijire copii, bărbaţii văduvi sau divorţaţi care au în îngrijire copii, pe întreţinătorii unici de familie, precum şi pe salariaţii, bărbaţi sau femei, care mai au cel mult 3 ani până la pensionare la cererea lor.
Ultima modificare: Luni, 12 Octombrie 2009
Angela D, Consultant resurse umane
Angel 2007 a scris:

In prima etapa se aplica criteriul de concediere mentionat de dvs. conform art 81alin 2 lit a,dar daca vor fi si alte etape?

CCM unic la nivel national 2007-2010
Art. 81. (2) La luarea măsurii de desfacere a CIM pentru motive ce nu ţin de persoana salariatului vor fi avute în vedere următoarele criterii minimale:
a) dacă măsura ar putea afecta doi soţi care lucrează în aceeaşi unitate, se desface contractul de muncă al soţului care are venitul cel mai mic, fără ca prin aceasta să se poată desface contractul de muncă al unei persoane care ocupă un post nevizat de reducere;
b) măsura să afecteze, mai întâi, persoanele care nu au copii în întreţinere;
c) măsura să afecteze numai în ultimul rând pe femeile care au în îngrijire copii, bărbaţii văduvi sau divorţaţi care au în îngrijire copii, pe întreţinătorii unici de familie, precum şi pe salariaţii, bărbaţi sau femei, care mai au cel mult 3 ani până la pensionare la cererea lor.

[Aveti foarte mare dreptate , nici nu m-am gindit ca se poate si asa , dar acum sint convinsa ca este un scenariu pe care il vor urma , intrebarea este daca sotul care a fost deja concediat nu isi gaseste loc de munca , deci este in intretinerea sotului angajat , sotul angajat mai poate fi concediat fiind in acest caz unicul susitnator al familiei(cel care intretine familia , deoarece somajul nu se poate considera venit si mai este acordat si pe o perioada determinata)?]

Alte discuții în legătură

Concedierea cu 18 luni inainte de pensionare larydeck larydeck Am inteles ca un angajator - asa umbla vorba prin targ, nu poate concedia un angajat care mai are 18-24 de luni pana la pensionare. Este adevarat ? Multumesc (vezi toată discuția)
O eventuala disponibilizare gixee gixee sunt inadrat ca personal contractual intr-o institutie bugetara si din ianuare se aud ca vin alte restructurari. acum jumatate de an a fost concediata si mama, ... (vezi toată discuția)
Inainte de pensionare sisilvia sisilvia buna seara am o cunostinta care mai are 3ani si 6luni pana la pensia de limita de varsta, el mai poate fi dat afara de la locul de munca? firma nu se ... (vezi toată discuția)