Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Autorizatie de functionare
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Autorizatie de functionare

buna ziua
mi-au iesit actele firmei de la RC. ce trebuie sa mai intreprind ca sa pot deschide un salon de coafura frizerie in sectorul 5 Bucuresti.
unde trebuie sa mai merg sau ce hartii trebuie sa mai fac ?
stiu ceva de autorizatia de functionare
altceva ?
george-neagu, moderator
In primul rand revedeti declaratiile pe propria raspundere ca sunt realizate si in teren pentru respectivul salon, masurile pe linie de ssm, mediu, sanitare, sanitar-veterinare, pentru care ati bifat ca sunt realizate. Puteti fi vizitat de inspectorii statului din respectivele institutii pentru a verifica daca ceea ce ati declarat se regaseste in teren si amenzile contraventionale nu sunt deloc neglijabile.
Solicitati aviz/ autorizatie de la ISU prin adresa scrisa cu nr. de inregistrare/ data. Depinde de amplasamentul salonului intr-o locatie, cai de acces, etc.
Solicitati autorizatie de functionare de la primarie, cu adresa, nr. de inregistrare/ data.
Declarati inceperea activitatii la ANAF.