Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... cerere pentru dobânzi, in cazul TVA-ului restituit cu ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

cerere pentru dobânzi, in cazul TVA-ului restituit cu intarziere

În urma cererii soc. noastre de rambursare TVA, aceasta a fost admisa, însă plata s-a facut cu intarziere. Am inaintat catre Finante o cerere pentru acordarea dobanzilor, asa cum prevede art. 124 din c.pr.fisc. Nu am primit un raspuns dupa mai bine de 50 de zile. Care este pasul urmator pt a-i da in judecata? Tb sa fac conciliere prealabila? O actiune in pretentii ?
Va multumesc.
Intrucat nu s-a primit nici un raspuns in termenul legal de 30 -45 zile ( in anumite situatii ) privind cererea de acordare a dobinzilor solutia este numai o actiune in instanta in contencios administrativ .
Nu trebuie sa mai faceti nici o procedura prealabila .

Actiune formulata va solicita direct plata dobinzilor cu motivatia aferenta