Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accident in timpul programului
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accident in timpul programului

Dacă au avut accident rutier in timpul
serviciului fara vătămări si fara acordare prim ajutor se considera accident de munca ?
Evenimentul produs trebuie comunicat la ITM de angajator. Se cerceteaza de catre angajator, iar dosarul de cercetare se avizeaza de catre ITM si daca sunt indeplinite conditiile prevazute de Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare art.5 lit.g) se poate incadra ca AM.
-art.5 lit.g) accident de muncă – vătămarea violentă a organismului, precum şi intoxicaţia acută profesională, care au loc în timpul procesului de muncă sau în îndeplinirea îndatoririlor de serviciu, şi care provoacă incapacitate temporară de muncă de cel puţin 3 zile calendaristice, invaliditate ori deces;
In cazul prezentat de dvs. se pare ca nu este vorba de un AM.