Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine ar trebui sa suporte reparatia acoperisului unui ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine ar trebui sa suporte reparatia acoperisului unui bloc nou?

Buna ziua,

Locuieste la et 3/3 al unui bloc construit in 2012 deci destul de nou. Ma confrunt cu probleme cu acoperisul in sensul ca atunci cand ploua se prelinge apa mai peste tot pe grinzi. In plus, atunci cand bate vantul se aude foarte clar ca este ceva desprins.

Am discutat cu presedintele blocului si a gasit o firma care sa faca lucrarea. Am contactat si constructorul insa de la acesta am obtinut doar promisiuni.

Asociatia de locatari at fi indreptatita sa solicite contructorului plata facturii la lucrarile de reparatie? Daca da, in baza carei legi?

In ce lege sunt prevazute obligatiile constructorului?

Va multumesc,
Raspunsul este conditionat de garantia acordata de constructor
De regula,la constructii noi date in exploatare,garantia este de 10 ani