Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbarea numelui în urma adoptiei
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbarea numelui în urma adoptiei

Actualul meu sot mi-a adoptat copilul rezultat din casatoria anterioara mentionez ca copilul are cetatenia Romana si locuim an Japonia ,fostul si actualul sot sant cetateni Japonezi . An urma adoptiei detin hotararea judecatoreasca definitiva din Japonia cat si hotararea judecatoreasca de recunoastere definitiva din Romania .Antrebarea este : care sant pasii de urmat pentru obtinerea certificatului de nastere pentru schimbarea numelui (an actualul meu nume si al sotului meu care a adoptat minorul) an urma adoptiei al minorului. Va multumesc.
1. complatarea unei cereri de schimbare de nume si publicarea in Monitorul Oficial (cererea o obtineti de pe site-ul Monitorului)
2. Cumparati exemplarul cu Monitorul Oficial si formati un dosar care sa contina:

a)copii legalizate de pe certificatul de nastere al copilului;
b)exemplarul din Monitorul Oficial al României, Partea a III-a, în care a fost publicat, extrasul din cererea de schimbare a numelui, exemplar de la publicarea căruia să nu fi trecut mai mult de un an;
c)consimţământul, dat în formă autentică, al tatălui copilului minor;
d)copie de pe decizia de aprobare a autorităţii tutelare, (daca e cazul);
d1)cazierul judiciar şi cazierul fiscal ale solicitantului;
e)orice alte acte pe care solicitantul le consideră necesare pentru motivarea cererii sale.

Dosarul se depune, impreuna cu o cerere la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor, aflat în subordinea consiliului local al comunei, oraşului, municipiului sau al sectorului municipiului Bucureşti, în a cărui rază teritorială aveti domiciliul. Cererea se depune personal sau prin împuternicit cu procură specială sau împuternicire avocaţială.

In 30 de zile de la publicarea in Monitor, orice persoana interesata poate face opozitie. Asadar, va recomand ca in acest termen sa asteptati si sa depuneti dosarul dupa 30 de zile.
Teea Eliade, Avocat
Va multumesc ,foarte promt si explicit .