avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Stabilire paternitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Stabilire paternitate

Parintii mei biologici au divortat, iar in urma divortului tatal meu si-a schimbat numele si eu si mama am luat numele celui de-al doilea sot al mamei. Incerc sa fac dovada tatalui meu biologic pentru succesiunea de mostenire, sunt singurul lui copil, unde trebuie sa merg? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: irina.modrea@gmail.com , utilizator 11:14, 7 Decembrie 2017
irina.modrea@gmail.com a scris:

si eu si mama am luat numele celui de-al doilea sot al mamei.


Ce inseamna ca ati luat numele? Ati fost adoptat?
~ Conținut șters la cerere ~
Raluca Balan a scris:

irina.modrea@gmail.com a scris:

si eu si mama am luat numele celui de-al doilea sot al mamei.


Ce inseamna ca ati luat numele? Ati fost adoptat?

Da, am fost infiat.
Silvia Zaharia a scris:

Schimbarea numelui Dvs. cum s-a produs?

Adică, ați fost recunoscută ca fiică de cel de al doilea soț al mamei ori a operat înfierea, sau schimbarea numelui s-a făcut pe cale administrativă?

În funcție de aceste aspecte pot să vă dau un răspuns concludent.

Oricum, o parte dintre actele prin care veți face dovada filiației (adică a legăturii de rudenie) le găsiți la Starea civilă a primăriei unde s-a născut tatăl Dvs. biologic.




Schimbarea numelui meu s-a produs in urma infierii.
Mai mentionez ca tatal meu si-a schimbat numele dupa ce a plecat din tara.
Pai atunci nu mai aveti vocatie succesorala si implicit nici un drept la succesiunea tatalui biologic.
Il veti mosteni pe tatal adoptiv, la decesul acestuia.

Alte discuții în legătură

Drepturi infiat costiconstantin costiconstantin buna ziua in anul 1978,am fost infiat de o familie cu acordul parintilor mei biologici. Dupa o luna de la infiere, mama adoptiva a decedat ,dupa moartea ... (vezi toată discuția)
Succesiune, unul dintre copii este adoptat Clopot Clopot Buna ziua! Trebuie sa rezolv o speta si nu-mi sunt clare cateva elemente. Doi soti, P si R au avut impreuna doi copii, G, respectiv B. Cei doi divorteaza. P ... (vezi toată discuția)
Moștenirea copilului adoptat timpuriu timpuriu un copil adoptat poate sa mai mosteneasca familia biologica ? (vezi toată discuția)