Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Stabilire paternitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Stabilire paternitate

Parintii mei biologici au divortat, iar in urma divortului tatal meu si-a schimbat numele si eu si mama am luat numele celui de-al doilea sot al mamei. Incerc sa fac dovada tatalui meu biologic pentru succesiunea de mostenire, sunt singurul lui copil, unde trebuie sa merg? Multumesc!
irina.modrea@gmail.com a scris:

si eu si mama am luat numele celui de-al doilea sot al mamei.

Ce inseamna ca ati luat numele? Ati fost adoptat?
~ Conținut șters la cerere ~
Raluca Balan a scris:

irina.modrea@gmail.com a scris:

si eu si mama am luat numele celui de-al doilea sot al mamei.

Ce inseamna ca ati luat numele? Ati fost adoptat?

Da, am fost infiat.
Silvia Zaharia a scris:

Schimbarea numelui Dvs. cum s-a produs?

Adică, ați fost recunoscută ca fiică de cel de al doilea soț al mamei ori a operat înfierea, sau schimbarea numelui s-a făcut pe cale administrativă?

În funcție de aceste aspecte pot să vă dau un răspuns concludent.

Oricum, o parte dintre actele prin care veți face dovada filiației (adică a legăturii de rudenie) le găsiți la Starea civilă a primăriei unde s-a născut tatăl Dvs. biologic.

Schimbarea numelui meu s-a produs in urma infierii.
Mai mentionez ca tatal meu si-a schimbat numele dupa ce a plecat din tara.
Pai atunci nu mai aveti vocatie succesorala si implicit nici un drept la succesiunea tatalui biologic.
Il veti mosteni pe tatal adoptiv, la decesul acestuia.