Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cum se vor calcula CAS si CASS?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cum se vor calcula CAS si CASS?

Buna ziua. As dori si eu un pic de ajutor pentru urmatoarea "dilema"
Un salariat este angajat cu 2h. Automat din 2018 asta inseamna ca va avea un salariu de 475 LEI. Intrebarea e urmatoarea. Cum se vor calcula CAS si CASS pentru acesti bani? Ca din August pana in prezent(adica indiferent de ore si venit platesc contributiile ca la 8h) sau raportate la venitul pe care l-am inregistrat? Pentru ca daca se calculeaza ca pana acum asta ar insemna ca salariatul va ramane cu un MINUS de 190 LEI. Am calculat eu gresit?
Multumesc frumos
george-neagu, moderator