avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Salariul cenzor pensionar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Salariul cenzor pensionar

Buna ziua,

Spuneti-mi si mie va rog cum se calculeaza salariul unui cenzor pensionat la limita de varsta.
Vrem sa i facem contract de munca la o suma neta de 150 lei pe luna.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: alexandrudaniela1 , utilizator 21:56, 15 Noiembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru cenzor se intocmeste contract de mandat.Pentru o indemnizatie neta de 150 lei, brutul este 257 lei la care se adauga contributia asiguratorie pentru munca societatii de 2,25%, 8 lei, in total asociatia va cheltui 265 lei.Contributiile sunt la CAS 25%, CASS 10% si impozit 10%.
Chiar daca e pensionar plateste CAS?
puteti da si un exemplu la un contract de munca de 2 ore / zi si sa zicem un salariu brut de 799 lei cum se calculeaza ? eu nu mai inteleg mai nimic din aceste calcule aparute pe diferite cai .
@mirelahanganu
Plateste si CAS
@eugarizan
Pentru contractul de munca trebuie precizat si daca angajatul are functia de baza la acest loc de munca.
Daca nu este functia de baza din brut scadem:
CAS 25%-200 lei
CASS 10%-80 lei
Impozit 10%*(799-200-80)=52 lei
Netul va fi 799-200-80-52=467 lei
Angajatorul mai plateste inca 2.25%*799=18 lei
Cost total 799+18=817 lei
Daca vorbim de functie de baza, la acest venit nu mai plateste impozit pentru ca beneficiaza de deducere 510 lei si atunci netul va fi 519 lei.
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Ianuarie 2018
elenazan, utilizator
Multumesc elenazan
Nu are functia de baza aici in asociatia de proprietari caci desre asta este vorba , are contract de 2 ore / zi in functia de contabil .
Salariu brut conform cim de 799 lei si dupa calculul meu pe anul 2017 netul era de 608 lei , poate gresesc eu .
Pai in cazul acesta el pierde la net si atunci suntem nevoiti sa marim brutul ! in acociatie mai avem asemenea angajati cu program de 2 si 4 ore / zi , buna treaba fac guvernanti nostrii .
Eu in asociatie am " functia ' de contributor si de aceea doresc mai multe amanunte , pai la ora actuala fondul de salarii pe luna decembrie a fost de 9800 lei si in mod sigur pentru acest an trebuie marit acest fond cu cel putin 20 % , este bine ( pentru unii ) !
Incaodata multumesc elenazan si astept noi informatii

Alte discuții în legătură

Cum se va face un calcul corect la asociatia de proprietari ? Lupulescu Robert Curatenie Blocuri Lupulescu Robert Curatenie Blocuri Potrivit OUG nr. 79/2017 începând cu 1 ianuarie 2018, se vor acorda următoarele : Contribuţiile sociale în 2018 : De la 1 ianuarie 2018 intră în ... (vezi toată discuția)
Salariu femeie de serviciu Elidor Elidor Buna ziua, pentru o femeie de serviciu care activeaza doar pe 1 scara din 3 ale unei Asociatii de proprietari, 1.la conventia civila ce se incheie, ce dari ... (vezi toată discuția)
Impozit 2018 comancorinaadelina comancorinaadelina Buna ziua, incerc sa ma lamuresc cu noile modificari salariale, si cred ca am inteles o parte din aceste modificara iar o parte nu: - eu inteleg ca salariu ... (vezi toată discuția)