Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna neefectuat

Daca doar 3 zile de concediu de concediu de odihna se mai pot efectua in anul 2017 fara a afecta desfasurarea activitatii , ce se intampla cu restul de concediu de odihna neefectuat din 2017 ? Trebuie luat obligatoriu in ianuarie 2018 in continuare ?
Manuela Rășină, administrator
In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual. (art.146 alin.2 C.mun,)
Asta inseamna ca daca raman neefectuate zile de concediu de odihna din 2017 acestea nu este obligatoriu sa fie efectuate in ianuarie 2018?
Nu .. si le poate lua pana la 01.07.2019.
Multumesc frumos pentru clarificare.