Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Act sexual minor contra unui minor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Act sexual minor contra unui minor

Buna ziua .o intrebare .Dacă un minor de 16 ani comite un delict,un act sexual contra unui minor mai se injumatațesc termenele de prescripție si a raspunderii penale?in cazul minorilor se mai aplică curgerea prescripției penale dupa varsta de 18 ani al celui pagubit,sau numai e valabil? Mă refer la Articolul 154 alin.4 În cazul infracțiunilor contra libertății și integrității sexuale, al celor de trafic și exploatare a persoanelor vulnerabile, precum și al infracțiunii de pornografie infantilă, săvârșite față de un minor, termenul de prescripție începe să curgă de la data la care acesta a devenit major}
Omero2011, utilizator