Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... nelamurire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

nelamurire

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o nedumerire:

In Legea 286/2009 (noul cod penal intrat in vigoare in 2014)
Art. 154, alineatul 4 precizeaza :

(4) În cazul infracţiunilor contra libertăţii şi integrităţii sexuale, săvârşite faţă de un minor, termenul de prescripţie începe să curgă de la data la care acesta a devenit major. Dacă minorul a decedat înainte de împlinirea majoratului, termenul de prescripţie începe să curgă de la data decesului.
---
Dupa care in OUG 18/2016 se precizeaza:

La articolul 154, alineatul (4) se modifică şi va avea următorul cuprins:(4) În cazul infracţiunilor contra libertăţii şi integrităţii sexuale, al celor de trafic şi exploatare a persoanelor vulnerabile, precum şi al infracţiunii de pornografie infantilă, săvârşite faţă de un minor, termenul de prescripţie începe să curgă de la data la care acesta a devenit major. Dacă minorul a decedat înainte de împlinirea majoratului, termenul de prescripţie începe să curgă de la data decesului.
---

Intrebarea mea este:
O infractiune de pornografie infantila savarsita in 2010 si incheiata tot in 2010 dar neinvestigata de autoritati, cand se prescrie?

In 2018 sau dupa 8 ani dupa ce victima implineste 18 ani, respectiv 2020?

Mentiuni: victima avea 16 ani
Eu nu inteleg daca OUG 18/2016 poate interveni in acest caz marind termenul de prescriptie cu 2 ani, respectiv 8 ani de la data la care victima a implinit 18 ani adica 2012 cand a implinit 18 ani + 8 ani termenul de prescriptie =2020

traditionautomatic, utilizator
va rog, ma puteti lamuri? imi cer scuze ptr insistenta
Se aplica legea cea mai favorabila suspectului, cred ca se aplica prescriptia din vechile coduri.
va rog din suflet daca aveti vreo idee despre acest caz. sunt chiar disperat
Eu stiu ce scrie pe [ link extern ]

La Art. 5.
tgeorgescu, utilizator
pai cititi va rog primul meu mesaj de pe acest thread si spuneti-mi daca am calculat bine si care dintre variantele mele este corecta,